Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Yetişkin Piyano Öğrencileri İçin 5 Öneri

Yeni başlayan bir yetişkin için piyano çalmayı öğrenmek bazen daha erken yaşlarda başlayan bir öğrenciye göre daha zorlayıcı olabiliyor. Hem iş hayatının yoğunluğu hem günün getirdiği sorumluluklar hem de piyanoyla geç yaşta tanışmış olmanın verdiği dezavantaj… 

Ancak tabi ki piyano çalmayı öğrenmek için bir yaş sınırı yok. Biz de bugünkü yazımızda sizler için, yetişkin piyano öğrencilerinin işlerini kolaylaştıracak beş öneri hazırladık. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

Piyano Kursu hakkında ayrıntılar için Buraya Tıklayın..

Bir Eğitmen İle Çalışın

Piyano çalmak karmaşık entelektüel ve motor yetenekleri içerir. Bu nedenle kötü alışkanlıklar geliştirmenin sayısız yolu vardır. Bir öğretmenle sağlam bir temel oluşturun. İyi bir öğretmen size kendi başınıza nasıl pratik yapacağınızı ve yeni müzik öğreneceğinizi öğretecektir. Gelişmiş piyanistler kendilerini eğitebilecekleri noktaya gelebilirler. Ancak o zaman bile, en virtüöz piyanistler hariç hepsi, bilmedikleri bir şeyi bilen ya da geri bildirim almak için bir öğretmenle çalışmaya devam ederek fayda sağlar tıpkı Roger Federer gibi bir tenisçinin hala koçu olduğu gibi.

Düzenli Olarak Pratik Yapın

Ellerinizi klavyeye koymak için sadece birkaç dakikanız olsa bile, bu, tüm uygulamanızı haftada bir veya iki gün içinde tıkamaktan daha iyidir. Bununla birlikte, haftada bir kez ya da  istediğiniz zaman bir gün çalışmaya ara vermek ve kafanızı boşaltmak da iyidir, hatta faydalıdır.

Sevdiğiniz Şarkılarla Da Çalışın

Bir yöntem kitabından öğreniyorsanız, çoğu yeni başlayanlar gibi, bazen kendinizi o kadar çok sevmediğiniz bir parçayı pratik yaparken bulabilirsiniz. Parçayı atlamayın, ancak öğretmeninize daha çok sevdiğiniz bir parça üzerinde çalışıp çalışamayacağınızı sorun.

Müzik Kulağınızı Geliştirin

İyi bir müzik kulağı olan piyanistler, ne yazık ki, çok nadirdir. Bunun nedeni muhtemelen piyano müziğinin, özellikle klasik müziğin, o kadar karmaşık olabileceğidir ki, bunu öğrenmek için iyi müzik okuma becerilerine sahip olmanız gerekir. Ancak, sonuç olarak, birçok piyanist müzik kulağının eksiklerini kapatmak için okuma becerilerine güveniyor. İyi bir öğretmen, müzik kulağınızın okuma becerilerinizin gerisinde kalmamasını sağlayacaktır.

Doğaçlama Yapmayı Öğrenin

Doğaçlama korkutucu görünse de, özellikle nasıl çalacağınızı zar zor bildiğinizi düşünüyorsanız, doğaçlamanın her çocuğun kendi ana dilini konuşmayı nasıl öğrendiğini düşünün. Kelimeleri ve cümleleri bir araya getirmek, çocukların konuşmayı ve sonunda yazmayı öğrenmek için yaptıkları gibi, ölçek ve akor desenlerinde not gruplarını bir araya getirmek, müziğin yapı taşlarını öğrenmenize yardımcı olur. Daha da iyisi, doğaçlama eğlencelidir.