Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanomun Akordunun Bozulduğunu Nasıl Anlarım?

Ayarsız ve akordu bozulmuş bir piyanoda çalmak sadece hoş olmayan bir deneyim değildir. Aslında bir müzisyen olarak hem tekniğinizin hem de kulağınızın gelişmesini engelleyebilir. Sürekli olarak ayarsız notalar duyarsanız, iyi bir perde hissi geliştiremezsiniz ve bu, ayarsız bir piyanoda düzenli olarak pratik yaptığınızda olur. 

Piyanonuzun akordunun düzenli olarak kontrol edilmesinin gerekliliği de buradan gelir. Akustik piyanonuzun uyum içinde olup olmadığını ve maksimum çalma keyfi için hazır olup olmadığını nasıl anlayacağınız ise büyük bir soru işaretidir. 

Bu nedenle biz de bugün sizlere piyanonuzun akordunun doğru olup olmadığını nasıl anlayacağınız hakkında kısa bilgilerden oluşan bir yazı hazırladık.

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Piyanodan Ses Nasıl Çıkıyor?

Piyanonda vurduğunda çınlayan bir tuş var mı? Piyanodaki çoğu nota için, bir çekiç aynı perdeye ayarlanmış iki veya üç dizeye çarpar. Bu dizelerden biri kapalıysa, nota yanlış gelir. Bir piyanodaki notalar, buzzy veya twangy değil, tatlı ve net ses çıkarmalıdır. Kulağınız size bir şeylerin yanlış olduğunu söylüyorsa, piyanoyu akort zamanı geldi demektir.

Bu nedenle düzenli aralıklarla piyano üzerindeki tüm oktavları teker teker kontrol etmeniz gerekir.

Piyanonuzu En Son Ne Zaman Akort Ettiniz?  

Piyanonuz bir yıldan fazla bir süredir akort etmediyseniz, tahmin edin ne oldu? 

Muhtemelen akortsuzdur. Bu kulaklarınız için açık olmayabilir, ancak akort biraz iyileştirme gerektirebilir. Piyanolar yavaş yavaş ayardan çıkar, bu yüzden yavaş yavaş fark etmeyebilirsiniz. Piyanonuzun bir yıl sonra herhangi bir ayar yapmadan iyi ses verdiğini düşünseniz bile, ayarladıktan sonra muhtemelen büyük bir fark duyacaksınız.

Çoğu piyanonun yılda en az bir kez ayarlanması gerekir. Piyanonuz için sıcaklık, nem veya konumda bir değişiklik varsa daha sık ayarlamanız gerekebilir. Örneğin, kuru bir bölgede yaşıyorsanız, ancak yaz aylarında evaporatif bir soğutucu kullanıyorsanız, piyanonuzu ilkbaharda soğutucuyu kullanmaya başladıktan birkaç hafta sonra ve sonbaharda kapattıktan birkaç hafta sonra tekrar ayarlamak isteyebilirsiniz. 

Piyanomun Akordunu Nasıl Daha Uzun Süre Korurum?

Herhangi bir ortamda, piyanonuzu evinizin iç duvarına yakın bir yere koyarak ısıtma veya soğutma kanallarından uzak tutarak daha uzun süre uyum içinde tutun. Bu, piyanonuzu sıcaklık ve nem değişikliklerinden korumaya yardımcı olur. 

Piyanonuzun içindeki nemi düzenlemek için ekipman da satın alabilirsiniz. Nemli bir alanda, kuru tutmak için piyanonun içine düşük miktarda ısı veren bir metal çubuk olan bir nem alma çubuğu monte edilebilir. Bu maliyeti çok fazla olmayan ve sadece melodi piyano tutmaya yardımcı, ama paslanmaya karşı pim, ipleri engelleyebilirsiniz. 

Öte yandan, çok kuru bir bölgede yaşıyorsanız, piyanonuzu sakladığınız odada bir nemlendirici kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu yaparsanız, nemlendiriciyi piyanoya çok yakın koymadığınızdan emin olun, aksi takdirde nem finişe zarar verebilir. Ne önerdiklerini öğrenmek için bölgenizdeki bir piyano satıcısıyla konuşun.