Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoda Siyah Tuşlar Ne İşe Yarar

Piyano kursu İzmir ile öğrenmenin, öğrenirken eğlenmenin sınırı yok! Tam donanımlı sınıflarda profesyonel eğitmenlerle alacağınız eğitimler sayesinde gerek hobi gerek sanat okullarına hazırlık konusunda sizlere en iyi eğitimi vermek için buradayız.Sizlerin yapması gereken ise çok basit ; hemen aşağıdaki iletişim bilgilerinden bizlere ulaşarak İzmir piyano dersi ailesinin bir parçası olmanız. İletişim için :

İzmir piyano kursu telefon ve whatsapp : 0507 95 96 333

Mail : msn@erturgutsanatmerkezi.com

Piyano dersi İzmir ile Piyanoda Siyah Tuşlar Ne İşe Yarar ? Öğrenin

Piyano çalmaya ilk başladığınızda siyah ve beyaz tuşların kafanızı karıştırması muhtemeldir. Piyanoda nota yerleri ile piyanoda siyah ve beyaz tuşları öğrenmek, bunlara alışmak elbette biraz zaman alacaktır. Fakat iyi bir eğitim ve sıkı bir çalışma sonucunda piyanoya kısa sürede hakim olabilir ve sonrasında iyi bir piyanist olma yolunda sağlam adımlar atabilirsiniz.

Piyano Tuşları Neden Siyah Beyaz ?

Piyanoyu incelediğinizde siyah tuşların 2 siyah 3 siyah ve tekrar 2 siyah 3 siyah şeklinde dizildiğini görebilirsiniz. Bu siyah tuşlardan 2 siyah tuşun solunda kalan beyaz tuş ‘Do’ notasını ifade etmektedir. Her 3 siyah tuşun sonundaki beyaz tuş ise ‘Si’ notasını ifade etmektedir. Böylelikle alışma evrelerinde piyanoda nota yerlerini ararken size büyük kolaylık sağlamaktadır. Piyanoda siyah tuşlar bir parçayı çalarken nerede olduğumuzu bilmemize yardımcı olmaktadır. Bakıldığında siyah tuşlar piyano üzerinde düzensiz sıralanmışlardır. Si ile Do ve Mi ile Fa notaları arasında siyah tuş bulunmadığı için düzensiz olarak sıralanmış denebilir ve bu notaların yarım aralık olduğu anlaşılmaktadır.

Piyano Tuşları Kaç Tanedir ?

Standart bir piyanonun donanımında 88 adet tuş bulunmaktadır. Buna karşın 85 tuş veya 88 tuştan daha fazla tuşlu piyanolarda mevcuttur fakat ortalama olarak 88 adet tuş bulunmaktadır. Bu 88 tuşun ise 36 tanesi siyah 52 tanesi ise beyaz tuşlardan oluşmaktadır.