Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoda Ritim Çalışmaları

Piyanoda ritim aslında bir parça veya ölçekte oynamak zorunda olduğumuz tüm notaların zamanlamasıdır. Ritim bize bir ölçüde kaç nota çalacağımızı ve bunları nasıl sayacağımızı söyler. Ritim grupları, her ölçümde gerekli ritimleri oluşturmak için süreleri birlikte not eder.

Piyano çalmaya başlamadan önce ritimlere bakmamızın nedeni, piyanoda parmaklarımızda gerçekleştirmeye çalışmadan önce anlayışımızdaki her kavramı anlamamıza yardımcı olmasıdır. Piyanoda yeni bir şey başlattığımızda bunu yapmak yardımcı olur. Yani önce zihinsel olarak gözden geçirin sonra vücudunuza bunu yapmayı öğretin.

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Ritimdeki Notaları Belirli Sürelerle Çalmak  

Ritim ile pitch aynı şey değildir. Pitch, notaların klavyede yukarı ve aşağı doğrusal hareketidir. Pitch yaparken hangi notaları çaldığımız ve hangi yöne gittikleri önemli olmasa da, ritim, bu notaları nasıl çaldığınızdır, böylece mantıklı olurlar ve sadece rastgele notalar gibi ses çıkarmazlar.

Bugün öğreneceğimiz farklı kavramlar not süreleri, tempo, zaman imzaları ve önlemlerdir.

Not süreleri, farklı not türlerinin aldığı vuruş sayısıdır. Örneğin tüm notalar her biri 4 sayı alır. Noktalı yarım notaların her biri 3 sayı alır. Yarım banknotlar her biri 2 sayı alır. Çeyrek banknotlar her biri 1 sayı alır.

Eğer bütün bir notamız varsa, o zaman 4 tam vuruş için saymalı ve çalmalıyız… 4’ten az veya daha fazla değil. Bu notaların her birinin neye benzediğini ve ritimleri sayarken piyanoda nasıl çaldığınızı görmek son derece önemlidir.

Ritimleri Tempolarla Çalmak 

İstediğiniz herhangi bir hızda notaları sayabilir ve çalabilirsiniz, ancak daha yavaş başlamak ve daha sonra daha hızlı bir tempoya geçmek her zaman en iyisidir.

Tempoyu bir hız sınırıyla karşılaştırın, çünkü çok aynıdır. Hız limitleri bize ne kadar hızlı sürebileceğimizi ve hatta başımız belaya girmeden önce ne kadar yavaş olduğunu söyler. Müzikteki tempo, daha fazla hızlanmadan veya yavaşlamadan öğrenmeniz ve çalmamız gereken bir hız aralığını tanımlar.

Ritimleri Zaman İmzalarına Göre Çalmak

Sahip olabileceğimiz birkaç farklı zaman imzası var…sadece bir tane değil. En üstteki sayı, her ölçümde kaç vuruş sayılacağını bize söyleyen sayıdır. Üstte bir 4 varsa, o zaman her ölçümde 4 atım sayarsınız.

Alt sayı bize her vuruşta ne tür bir nota alacağını söyler. Alt sayı 4 ise, çeyrek nota ritmi alır. Alt sayı 2 ise, o zaman yarım nota ritmi alır.

Sadece piyano notalaırna bakmak için biraz zaman ayırın ve başlamadan önce parçanızda hangi notaların, zaman imzasını ve ne tür nota sürelerinin olduğunu bulun. Daha sonrasında ise ritimleri hayata geçirmek çok daha kolay olacaktır.