Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoda Doğru Bir Oturma Pozisyonu İçin 10 Öneri

Piyano çalarken parmaklarınızın pozisyonu, müzik ve nota bilginiz kadar doğru oturuş pozisyonunuz da çalmanızı etkileyen en önemli faktörlerdendir… Peki piyanoda doğru oturuş nasıl olmalıdır? 

İşte bugünkü yazımızda sizler için bu sorunun cevabını araştırdık… Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Doğru Parmak Şeklini Bulun  

Piyano çalarken doğru parmak şeklini bulmak için,  elinizi uyluğunuza koymayı ve dizinizin üzerinden ileri doğru kaydırmayı deneyin. Parmaklarınızın diz kapağınızın etrafında doğal olarak nasıl büküldüğüne dikkat edin. Elinizi kaldırırken parmaklarınızı bu konumda tutun ve çalmak için piyanoya ayarlayın. 

Başka bir püf noktası ise küçük, narin bir civciv tutuyormuş gibi iki elinizi bir araya getirmektir. Şimdi, bu parmak şeklini koruyarak, ellerinizi avuç içi aşağı bakacak şekilde döndürün ve piyano çalmaya hazırsınız.

Başparmak Pozisyonuna Dikkat Edin 

Diğer parmakların aksine, piyano çalarken başparmak kavisli olmamalıdır. Düz ama gevşek tutun. Piyano çalmak için başparmak kullanırken, sadece aşağı doğru bırakın. Başparmağın sadece yan kenarı, ucun yanında, piyano tuşuyla temas etmelidir.

Dengede Durun

Başınız vücudunuzun üzerinde hizalanmamışsa, sırtınızın ve omuzlarınızın tutması gereken çok fazla ağırlık var demektir. Başınızın merkez denge noktasını bulmak için, parmaklarınızı her kulağın içine hafifçe dokunun ve “evet”dediğiniz gibi başınızı yukarı ve aşağı sallayın. Bu, başınızın merkez noktasının nerede olduğunu hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu merkez nokta omuzlarınız kalçalarınızın üzerinde olacak şekilde olmalıdır.

Ayaklarınızı Sabitleyin

Özellikle çocukların piyanoda ileri doğru kayması ve tuşlara çok yakın oturması çok yaygındır. Bunun olmasını önlemek için ayaklık olarak bir tabure, bir sandık veya hatta bir kitap yığını kullanın. Çocuklar daha rahat olacak ve ayakları sarkmak yerine bir şeye sıkıca dayanabiliyorsa piyanoda daha iyi bir duruş sergileyeceklerdir.

Parmak Kıvrımlarınıza Dikkat Edin

Bazen bir piyano tuşuna basıldığında parmağın uç eklemi yanlış yönde bükülür. Bu eklem her zaman bükülmeli, içeri girmemelidir. Bu eklemi sağlam tutmanın bir yolu, bir elinizi düz bir yüzeye kavisli bir parmak pozisyonuna yerleştirmektir. Diğer elinizin işaret parmağını kullanarak, bir uç eklemi içe doğru bükülene kadar hafifçe itin. Sonra tekrar deneyin, bu sefer basınca direnerek kavisli parmak yuvarlatılmış kalır. Bunların burada uğraştığımız küçük kaslar olduğunu unutmayın, bu yüzden lütfen kendinize dikkat edin! Sadece biraz baskı yeterli. 

Yerçekimi Kullanın

Piyanoda bir nota çalmak için sadece parmak gücüne güvenmek yerine, kolunuzun tüm ağırlığını kullanın. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için, piyano tezgahını piyanodan biraz geriye itmeyi deneyin. Kolunuzu önünüzde bir klavye varmış gibi tutun ve sonra kolunuzun kucağınıza düşmesine izin verin. Kolunuzun doğal ağırlığını kucağınıza gevşek bir şekilde düştüğünde hissedin. Kolunuzu tutan sadece birkaç ip ile bir kukla olduğunuzu hayal etmenize yardımcı olabilir. Birisi ipleri keser ve kol ağır ve dirençsiz düşer. Bunu her iki elinizle denedikten sonra, tezgahı klavyeye geri getirin ve parmaklarınızı kavisli bir konumda tutarak kolunuzun her notaya düştüğünü hissedin. Kolunuzun ağırlığı parmaklarınızdan her tuşa aktarılacaktır.

Bileklerinizi Kullanın

Esnek bir bilek, çalarken kolunuzun ağırlığını parmaklarınıza aktarmanıza yardımcı olacaktır. Kavisli parmaklar zaten tuşlarla temas ettiğinde,  çalarken bileğinizin hafifçe düşmesine izin verin. Bir notayı çaldıktan sonra, bir sonraki aşağı vuruşa hazırlanmak için bileğinizin hafifçe geri tepmesine izin verin. Bunu yaparken parmaklar tuşlarla temas halinde kalmalıdır.

Esnek Ama Doğru Duran Bilekler

Piyano çalarken, serçe parmağı, bilek ve dirsek çoğunlukla düz bir çizgide hizalanmalıdır. Bazen, özellikle Orta C’de her iki başparmak ile oynarken, çocuklar ellerini döndürürler, böylece bilekleri bükülür. Bunun yerine, bileklerinizi daha düz tutmaya çalışın ve kollarınızın birbirine doğru dönmesine izin verin. Bileğinizi bir açıyla kilitli tutmak, en iyi şekilde çalmanızı engelleyen gerginlik yaratır.

Serçe Parmağınızı Kullan

Serçe parmak en kısa ve belki de en az kaslı gelişmiş parmağınızdır, bu yüzden bazen parmak 5’i çalarken anahtarın üzerinde düz bir şekilde uzanarak daha kolay çalmak amaçlanır. Fakat düz bir serçe parmak ile ilgili sorun, el pozisyonunuzu çökertmesi ve bu parmakta kas bağımsızlığı ve çevikliği geliştirememesidir. Serçe parmak, diğerleri gibi bir miktar eğriye sahip olmalı ve sadece pembemsi ucu tuşlara dokunmalıdır. Serçe parmak diğer parmaklarınızdan daha kısa olduğundan, tuşlarda rahat bir çalma pozisyonu bulmak için çok fazla bükülmeye gerek yoktur. Parmaklarınızı sıkıca “bükmemek” çok önemlidir. Unutmayın, kavisli parmakların tüm noktası rahat, verimli ve rahat bir oyun duruşu bulmaktır.

Kaymak Yerine Eğilin

Çocuklar oynarken bankta kaymayı seviyor gibi görünüyorlar, ama bu gerçekten iyi bir enerji kullanımı değil. Tek bir yerde oturmaları ve gerekirse eğilmeleri daha iyidir. Bütün bir parça piyanoda düşük çalınırsa, bankta sola oturmaya başlayın veya parça yüksekse, sağdan başlayın. Bir parça düşük ve yüksek giderse, ortada oturun ve tüm tuşlara ulaşmak için eğin. Bir ayak istirahati bu konuda büyük bir yardımcı olabilir, denge ve eğilirken itilecek bir şey sağlar.