Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoda Atonal Müzik Nedir?

Piyano çalarken pek çok kurala ve farklı çalma tekniklerine bağlı kalırız. Fakat tıpkı insanlığın tarihi gibi müziğin tarihi de sürekli bir gelişime bağıl olarak ilerler. Yapılan her çalışma bir yenisine zemin açar ve her yeni çalışma bir öncekinin kalıplarını kırar.

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizler için tonal müziğin kalıplarını kıran bir şeyden, yani atonal müzikten bahsedeceğiz. 

Eğer siz de atonal müziğin ne olduğunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Atonal Müziğin Çıkış Noktası

Tonal müzik, müziği düşündüğümüzde çoğumuzun düşündüğü şeydir. Harmonik bir merkezi vardır. Örneğin, d major anahtarında bir şarkı çalarsanız, bu anahtar imzası ev gibi hissettirir. Kullanabileceğiniz bazı notalar ve çalmak için belirli beklenen rolleri vardır.

Tonal müzik, parçanın yapısını oluşturmak için geleneksel kuralları takip eden armoniler aracılığıyla gerginlik yaratır. Romantik müzik döneminin sonuna doğru, 20. yüzyılın başlarında, bazı besteciler tonal müziğin sınırına itildiğini düşünüyorlardı. Armoniler çok zengin ve karmaşık hale gelmişti ve bazı besteciler bu yönde gidecek başka bir yer olmadığını düşünüyorlardı. Tüm uyumun tükendiğini ve romantizmin yaratıcılığını kaybettiğini hissettiler. 

Bu hayal kırıklığına yanıt olarak, bazı besteciler tonal müziğin tüm kurallarını atmaya karar verdiler ve atonal müzik dedikleri bir şey icat ettiler. Bu, standart, anahtar tabanlı müziğin tüm kurallarından uzaklaşmalarına ve yeni seslerle denemelerine izin verdi.

Atonal Müzik Nasıl Yaratılır?

Atonal müzik yaratmanın birçok yolu vardır. Tek yön 12 tone serialism denir. Besteci Arnold Schoenberg, 1920’lerde bu tür bir atonal müzik geliştirdi.

Batı müziğinde, bir ölçekte mümkün olan on iki perde veya tonumuz vardır. Çoğu ton müziği için, bir ölçekte sadece yedi ton duyarsınız, bazen birkaç koma ses de araya atılır. On iki tonlu müzikte, herhangi bir tonu tekrar etmeden on iki tonu kullanmanız gerekir. On iki atıştan geçtiğinizde, bu bir satır olarak adlandırılan şeyi yaratır. Bir satırınız olduğunda, geriye, ileriye doğru oynatabilir, baş aşağı veya baş aşağı ve geriye doğru çevirebilir veya yukarı veya aşağı aktarabilirsiniz.

Bu size sadece tek bir satırla yapabileceğiniz birçok desen verir. On iki tonlu bir satırla ilgili sorun, melodi ile çok şarkı söylenememesidir. Bu, on iki tonlu serileştirmeyi takdir edilmesi en zor müzik türlerinden biri yapar. İçindeki güzelliği bulmak için biraz konsantrasyon ve açık bir kulak gerekir. Bir sanatçı olarak, çok sıra dışı müzik çalmak ve hala duyguları iletmek için eğlenceli bir meydan okuma olarak atonal müzik bu dezavantaja rağmen gücünü korumaktadır..