Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano’da Arpej Nasıl Çalınır?

Piyano çalmak hem zihinsel hem de bedensel gelişiminiz için son derece faydalı bir hobidir. Ancak bu hobi zamanla hayatınıza daha fazla dahil olur ve hatta bazen piyano çalmayı bir meslek olarak edinmek istersiniz. Hal böyle olunca farklı piyano tekniklerini ve bunların nasıl çalındığını da merak edersiniz. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda piyano çalarken nasıl arpej yapılacağı hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Hazır mısınız? O halde okumaya devam edin. 

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Arpej Nedir? 

Arpej terimi, Arp üzerinde oynamak anlamına gelen İtalyanca Arpej kelimesinden türemiş bir kelimedir. Bir arpçı, tekniğin adını aldığı yer olan bireysel notaları ve akorları çalmak için dizeleri tek tek çeker. Ve bu çekme işlemi arpej adını alır. 

Ancak, bu sadece Arp üzerinde bir Arpej oynayabileceğiniz anlamına gelmez. Gitar, synthesizer ve tabii ki piyano da dahil olmak üzere birçok müzik enstrümanında Arpej çalabilirsiniz. Arpejler genellikle üçlü nota grupları halinde çalınırlar. Örneğin, C majör ölçeğinde bir üçlü çalmak istiyorsanız, C, E ve G notalarını çalmanız gerekir. Burada önemli olan aralarında bulunan D ve F notalarını atladığınızı unutmamaktır. Böylece, C’nin kök notasıyla başladığınız C majör Triad olarak adlandırılan arpeji çalmış olursunuz..

Piyanoda Arpej Nasıl Çalınır?

Arpej çalmak piyanoda işleri nota çalmaktan bir adım daha ileri götürmek demektir. Çünkü arpej çalarken sadece notalar boyunca ilerlemek yerine, başladığınız başlangıç konumuna geri dönmelisiniz. Bir örnek vermek gerekirse C majör Arpej için, C-E-G üçlüsünü çaldıktan sonra, C notasına geri dönerek Arpeji tamamlamanız gerekecektir. Bunu C-E-G-E-C şeklinde çalarak yapabilirsiniz.Bu, bir oktav, üç nota Arpej olarak adlandırılan bir Arpejin en temel şeklidir.

Sağ elinizle pratik yapıyorsanız, Arpej çalmak için parmaklarınızı 1-3-5-3-1 (parmak 1 başparmağınız) kullanmak iyi bir fikirdir. Bununla birlikte, sol elinizi pratik yapmak için kullanmak istiyorsanız, 5-3-1-3-5 parmak sırasını takip etmeniz gerekecektir. Biraz pratik yaptıktan sonra, aynı anda iki elinizle Arpej çalabilirsiniz. Bu güzel bir ses üretecek ve size de bir başarı hissi verecektir.

Gelişmiş Arpejler

Piyanoda arpej çalışırken yukarıda üç nota bir oktav arpejlerle kendinizi geliştirdikten sonra tırmanmanız gereken merdivenin bir sonraki basamağı dört nota arpejidir. Bu arpeji çalarken üçüncü notaya geri dönmek yerine, dördüncü notaya geri dönmeniz gerekecektir. Bu, üç nota Arpejindeki beşe kıyasla toplam yedi nota çalmanızı gerektirecektir. C majör triad örneğine devam ederek, C-E-G-C-G-E-C çalmak anlamına gelmektedir. Bu tür Arpejlerde ilk üçten sonra iki ek nota gelmektedir.

İki oktavlı Arpejler, adından da anlaşılacağı gibi, notaların iki oktavını kapsar. Bu, piyanistler için bir sorun teşkil eder, çünkü elinizde birden fazla oktav kapsayan Arpejleri tamamlamak için yeterli parmağınız olmadığını fark edebilirsiniz. Bu durumda işi yapmak için biraz parmak hilesi yapmanız gerekecektir. Beşinci parmağınızı kullanmak yerine, elinizi sıfırlayabilmeniz ve çalmaya devam edebilmeniz için baş parmağınızı dördüncü notaya sokmanız gerekir. Bu, Arpeji tamamlamak için hayati bir adımdır.