Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Tekniğinizi Geliştirmek İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Piyano çalmak başlangıç seviyesinden gelmek istediğiniz seviyeye kadar ucu bucağı olmayan bir öğrenme sürecidir. Basit parmak egzersizlerinden başlayıp karmaşık klasik eserlere ya da çalmak istediğiniz türe, uzmanlaşmayı hayal ettiğiniz motiflere kadar devam eder. 

Bu uzun ama bir o kadar da keyifli süreç içinde en önemli şeylerden biri de tekniğinizi sürekli geliştirmektir. Peki piyano çalarken tekniğinizi geliştirmek için neler yapabilirsiniz? 

İşte size bu konuda yol gösterecek beş önemli öneri..

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgiler için Buraya Tıklayın.. 

Parmak Egzersizlerine Gereken Önemi Gösterin 

Piyano çalmaya başlarken ilk yaptığımız şeylerden biri parmak egzersizleridir. Fakat bir süre sonra arpejlere ve akorlara geçtiğimizde parmak egzersizlerini yavaş yavaş bırakmaya başlarız. 

Fakat unutmamamız gereken şey parmak egzersizlerinin piyano çalmak için bir evin temeli kadar önemli olduğudur. Hem nota çalarken hem akor hem de arpejleri çalarken doğru parmak pozisyonları ve geçişleri piyano tekniğimizi kusursuzlaştıracak önemli öğelerdir. 

Ölçeklere Çalışmayı Bırakmayın 

Bir ölçek, tonik notadan bir sonraki tonik notaya kadar alfabetik sıraya konan bir anahtar imzada bulunan tüm notalardır. Her ölçeği ve keskinliklerin veya dairelerin nereye yerleştirildiğini bilmek, farklı tuşlarda müzik çalmanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Akor Çalışmalarına Gereken Önemi Gösterin

Ölçeklere ve arpejlere ek olarak, müzikte birçok akor ve samimi desen vardır. Tüm inversiyonlarda majör akorlarınızı, minör akorlarınızı, azalmış akorlarınızı, artırılmış akorlarınızı, majör 7., minör 7. ve baskın 7. akorlarınızı bilmek istersiniz. Bilmeyenler için, ritim müzikte yaygın olarak kullanılan bir akor desenidir. Her anahtarda farklı Kadans türlerini bilmeniz önerilir.

Sürekli Nota Okuma Pratikleri Yapın

Pratik yaptığınız hemen hemen her seferinde okumalısınız. Görsel okuma yaparken, mevcut çalma seviyenizin hemen altında bir şey okumanız önerilir. Bununla birlikte, size meydan okumayacağı ve görme yeteneğinizin o kadar gelişmeyeceği için çok kolay bir şey seçmek istemezsiniz. İlk okumaya başladığınızda, daha önce hiç gitmediğiniz yeni başlayanlar için bir ders kitabı almak isteyebilirsiniz. Unutmayın, görme okuması için; daha önce hiç görmediğiniz veya pratik yapmadığınız bir müzik parçası olması gerekir.

Müzikal Artikülasyon Çalışın

Artikülasyon nedir? Size belirli bir notayı nasıl çalacağınızı söyler. Nota kısa ve ayrı, uzun ve bağlı mı yoksa daha fazla vurgu ile mi çalmalısınız? Artikülasyon size cevabı söyleyecektir. Farklı artikülasyonlarla müzik pasajları çalma pratiği yapın. Beethoven ve Mozart’ın müziği geçişleri çok iyi kullanıyor, bu yüzden başlamak için daha kolay parçalarından bazılarını öğrenmek tavsiye edilir.