Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Egzersizleri

Piyano Egzersizleri

Bugün sizlere piyano çalımınızı geliştirebilecek piyano el ısındırma egzersizleri konusunda İzmir piyano kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra hangi piyano el ısındırma egzersizlerini yapmanız gerektiği konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz.

Piyano-El-Isındırma-Egzersizleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Piyano El Isındırma Egzersizleri
Dilerseniz sizler için detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Piyano El Isındırma Egzersizleri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Piyano El Isındırma Egzersizleri

Bildiğiniz üzere dünya üzerinde çok fazla egzersiz, çalışma yöntemleri ve metotları bulunmaktadır. Bu yöntemler, metotlar arasından biz, sizler için en etkili olanları derlediğimiz bir yazı hazırladık. Bu alıştırmaları ve ısındırmaları uygulamanız, sizin için gerçekten büyük fark yaratacak şeylerdir. Eğer kendinizi iyi hissetmek ve piyano çalarken rahat olabilmek istiyorsanız, kendinizden tam bir performans almak için bunları uygulamanız gerekmektedir. Eğer bunları yapmazsanız, piyanonun başına geçtiğinizde ilk 15 dakika çalarken ısınmış olursunuz, tam çalamazsınız ve ilk 15 dakikanızı ısınma olarak harcamış olursunuz. Fakat sizler için hazırladığımız bu piyano için el ısındırma egzersizleri, sizin o 15 dakikanızı kurtaracak hatta sadece 15 dakikanızı değil, bütün piyano çalacağınız süreyi kurtaracak, piyano çalarken size yardımcı olacak ve sizlere tam performans sunabilmeniz için yardımcı olacaktır. Dilerseniz sizler için düzenlediğimiz bu piyano egzersizlerini tek tek açıklayarak siz müzisyenler ile paylaşalım.

Etkili bilek ısınma için şu adımları izleyin:

  1. İki elinizle bir duvara bastırıyormuş gibi ellerini önünde, avuç içi bakacak şekilde tutun. Bunu yapmak, ellerinize ve parmaklarınıza giden kan akışını hızlandırılmasını ve ellerin esnemesine yardımcı olacaktır. Kan akışının hızlandığı ve gerildiği bir yer, çabucak ısınabilir ve şekillenebilir. Dolayısı ile ellerini duvara avuç içiniz bakacak şekilde koymanız, bastırmanız ve esnetmeniz, ellerinizin piyano çalarken hem rahat hem de esnek olmasına yardımcı olur.
  2. Gevşek bilek ile yavaşça saat yönünde ve saatin ters yönünde ellerinizi çevirin. Bilekleri saat yönüne ve tersine doğru döndürmek, bilekte birikmiş katılığı kırarak, piyano çalarken esnek hareketler yapabilmenize olanak sağlar. Piyano çalarken ayaklarınızı, ellerinizi ve bileklerinizi kullandığınız için bunların hepsinin ayrı ayrı esnetilmesi gereklidir. Çok ayrı notalara sahip akorları basarken ya da uzak notalar arasında dolaştığınız şeyleri çalıyorsanız, hem parmaklarınızın hem ellerinizi hem de bileklerinizin esnek olması gerekmektedir.
  3. Dua ettiğiniz gibi ellerinizi önünüzde bir araya getirin, avuç içinizi birbirine bağlayın, parmakla parmakla ve dirseklerinizi yanlara doğru uzatın. Bunu yapmak, hem bileklerinizi, hem ellerinizi hem de bileklerinizi esnetecek kombolu bir ısınma hareketidir. Bunu yapmak, piyano çalım sürecinizi ve sizin daimi performansınızı gerçekten çok etkileyecektir. Eğer piyano çalarken kendinizi rahat hissedebilmek istiyorsanız mutlaka bu ısınma hareketini de piyano çalmadan önce yapmanız gerekmektedir.
  4. Bileklerinizi yavaşça döndürün; böylece parmaklarınız size doğru, ardından da sizden uzaklaşacak ve sonuçta yere inecektir. Parmaklarınızın esnekliği, piyano çalabilmeniz için ısınma hareketleri gerçekten çok önemlidir. Parmakların hızlı, esnek ve rahat olabilmesi için uygulamanız gereken bu egzersizler, emin olun uygulamadığınız süreçlere göre çok büyük farklılık gösterecektir. Isınmadan çaldığınız piyanoda saniyede 1 tuş basabiliyorken, ısınarak çaldığınız bir piyanoda saniyede en az 3 tuşa basabileceksiniz. Bunun olmasını her piyanist ister.
  5. Bileklerini gevşetirken birkaç kez tekrarlayın. Bu egzersizleri uygularken, set halinde uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu ısınma hareketlerinin hepsini en az 3 kere art arda tekrar etmek sizi gerçekten rahatlatacaktır.

Fiziksel gerginlik, uygulamanın gerekli tekrarı ile oyuna kolayca dahil edilebilir. Bu nedenle, oyun oynarken ve desen yaparken kaslarınızı serbest bırakmanın bir kalıbı geliştirmek çok önemlidir. Bunu yapmak aynı zamanda müzik üretmenin fiziksel ve zihinsel bileşenlerini birleştirmenin bir yolunu da verir; çünkü oyun oynarken rahat bir şekilde kalmak, rahatsızlık alanlarında sürekli izleme gerektirir.

Bugün sizlere piyano çalışınızı geliştirebilecek piyano el ısındırma egzersizleri konusunda İzmir piyano kursu temsilcisi olarak detaylı bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir. Bu egzersizleri uygulamadan piyano çalarsanız, çaldığınız ilk 10 dakika boşuna geçer, bu ısınmaları önünüzde piyano olmadan yapabildiğiniz için, piyano çalmadan önce yolda yürürken bile yapmak, sizin o 10 dakikanızı sadece piyano çalmanıza ayırmanıza yardımcı olacaktır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.