Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çalmada Oturuş ve Duruş Pozisyonları

Piyano-Çalmada-Oturuş-ve-Duruş-Pozisyonları

Bugün piyano kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için güzel bir yazı hazırladık.

Piyano Çalmada Oturuş ve Duruş Pozisyonları

Piyano çalmada doğru oturuş ve el pozisyonları ve teknik çok önemlidir. Nedeni; seslendirilen notasyonda parmak acilitesi, doğru sesleri kolay bulabilme, tuşlara uygulanan kuvvet, nüansları belli edebilme yetisine sahip olabilmek büyük oranda doğru teknikle ilgilidir. doğru teknik performansı arttırmayla da doğru orantılıdır. Piyanoda uygulanan 3 farklı ekol vardır. Bunlar Fransız, Rus ve Alman ekolleridir. Bu ekollerden kısaca bahsedecek olursak;

Piyano Duruşunda Fransız Ekolü

Piyanoda oturuş, eller piyanonun ortasındaki orta do notasına konduğunda piyanonun iki tarafına da eşit oranda ve rahatça ulaşım sağlayabilecek ve iki tarafı rahatça orantılayabilecek şekilde olmalıdır. Elleri piyanonun üzerine koyduğumuzda bilek ve elin çatısı çıkık bir biçimde durur. ve sağ el hafif sola, sol el ise hafif sağa yatıktır. böylece serçe parmak ve yüzük parmağında gergin bir duruş sağlanır. Bu teknikte serçe ve yüzük parmağı kuvvet kazanır. Sesler belirgin ve temiz duyurulur. fakat el doğal pozisyonunda olmadığından dolayı kasılmalar yaşama oranı yüksektir. Çalarken pozisyon görüntüsü açısından da çok iyi değildir.

Piyano Duruşunda Rus Ekolü

Oturuş pozisyonu Fransız ekolüyle aynıdır fakat elin duruş pozisyonu farklıdır. Rus ekolünde Fransız ekolündeki gibi bilek ve el üstü çıkık değildir. Tam tersi bilek biraz kolun üst hizasından aşağıdadır. Bu teknikte önemli olan bilek ve kol hareketleridir. Bilek ve kol fazlasıyla hareketlidir. Kuvvet noktası güçlü olduğundan dolayı forteler belirgin ve tatmin edicidir. Performans sırasında çok gösterişlidir ve basit bir parçayı bile büyük ve zor bir performans sergiliyormuş havasına sokabilir. Bunun yanında eksi yönlerini ele alırsak; hatalı ses basma oranı yüksektir, bilek ve kol ağır kaslara sahip olduğundan çabuk kasılma ve çabuk yorulma ihtimali de fazladır.

Piyano Duruşunda Alman Ekolü

Diğerlerine göre daha çok tercih edilen bir tekniktir. Oturuşun diğerleriyle aynı olmasıyla birlikte el pozisyonunda farklılıklar gösterir. Bu teknikte eller kolun üstüyle aynı hizadadır. parmaklar dik ve avucun icinde kücük bir top tutuyormuş gibi çatı hafif yüksek olmalıdır. Sol el hafif sola, sağ el hafif sağa yatık pozisyonda olmalıdır. Bu teknikte önemli olan parmak eklemlerinin hareketleridir. Tüm kuvvet parmaklardadır. Kol ve bilek hareketleri yok denecek kadar az olmadı ve parmaklar piyano tuşlarını bir çekiç misali kullanmalıdır. Bu teknin türünde hata yapma olasılığı azdır. Kol ve bilek gibi büyük kaslar kullanılmadığından yorulma ve kasılma oranı çok düşüktür. Bağlı olan notaları duyurmada başarılıdır. Rahat bir görüntüsü vardır. 


Bugün piyano kursu İzmir temsilcisi olarak sizler için güzel bir yazı hazırladık.