Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çalarken Metronomu Doğru Kullanmak

Piyano çalarken doğru bir zamanlama ile çalmak son derece önemlidir. Her notanın doğru uzunlukta ve doğru anda basılması gerekir. Fakat bunu yapmak için, özellikle de başlangıç seviyesindeyken bize yardımcı olacak bir ekipmana ihtiyaç duyarız. 

Bu ekipman tabi ki bir metronomdur. Dijital de olsa analog da olsa bir metronomla çalışmak sizin için zamanlama anlamında büyük bir adım olacaktır. Peki metronom ile piyano çalarken nelere dikkat etmelisiniz? Ya da piyano çalarken metronom ile pratik yapmaya nasıl alışırsınız? İşte bu soruların cevabı yazımızda saklı…

Eğer siz de merak ediyorsanız okumaya devam edin. 

Piyano Kursu hakkında ayrıntılar için Buraya Tıklayın..

Notları Öğrenerek Başlayın

Bir müzik parçası üzerinde çalışıyorsanız, muhtemelen önce notları öğrenerek başlarsınız. Zaman imzasını ve anahtar imzasını not ettiniz ve ritim hakkında bir fikriniz var. Notaların enstrümanınıza düştüğü yerde oldukça rahat olduğunuzda, zamanlamanızın kilitli olduğundan emin olmanın zamanı geldi. 

Zaten rahat olduğunuz bir müzik parçası ile başlayın. Bu, notaları, hangi parmakları kullanacağınızı ve parçanın veya bölümün ritmini bilmeniz gerektiği anlamına gelir.

Zamanınızı Ve Temponuzu Ayarlayın

Şimdi metronomunu alma zamanı. Metronomunuzda, zaman imzanızı ayarlayın. 4/4 saat içinde antrenman yapacağım gibi. Daha sonrasında da temponuzu seçin. Dakikada 70 vuruş gibi ılımlı bir tempo başlamak için iyi bir düzeydir. 

Metronom ile çalışmaya yeni başlıyorsanız genellikle yavaş başlarsanız, ritimle kilitlenmek zor olabilir. Çok hızlı başlarsanız, ayak uyduramayabilirsiniz ve tekniğiniz acı çekebilir. Bir parça ile rahatladıktan sonra tempoyu artırabilirsiniz. Dakikada 70 vuruşta rahat hissediyorsanız, dakikada 74 vuruşa yükseltebilirsiniz. Hızınızı artırırken, iyi tekniğe odaklandığınızdan emin olun.

Metronomunuzla biraz zaman geçirin

Bir metronom ile pratik yapmak için zaman ayırırsanız, piyano çalma tekniğinizde büyük iyileştirmeler yapabilirsiniz. Tıpkı bir enstrüman öğrenmek gibi, metronomu kullanmayı öğrenmek biraz zaman alır, bu yüzden sabırlı olun ve devam edin. Özellikle notalardan bağımsız gelen ve ardaşık olarak ilerleyen metronom sesi başlangıçta sizin için kafa karıştırıcı olabilir. Fakat önemli olan bu sese alışıp, ona uygun olarak her bir notayı ya da akoru çalabilecek hale geliyor olmaktır.