Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Piyano satın almak çok ciddi ve zahmetli bir iştir. Özellikle doğru bir piyano seçimi yapabilmek için iyi bir araştırma yapmalı ve yanınızda piyano ve aksamlarından anlayan birini bulundurmanız çok iyi olacaktır. Ancak benim öyle bir tanıdığım yok ve birine de ücret ödemek istemiyorum diyorsanız o zaman bu makale tam size göre! 

Makalemizi inceleyerek piyano alırken dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgi sahibi olabilir ve kararınızı bu bilgiler ışığında vererek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz. Piyano kursu İzmir makalemizin ilerleyen bölümlerinde bulabileceğiniz konularda şu şekilde sıralanıyor;

  • Yeni başlayanlar için piyano önerisi
  • Piyano alırken dikkat edilmesi gerekenler
  • Piyano alırken nelere dikkat edilmeli?
  • 2. el mi yoksa sıfır bir piyano mu almalıyım?

Bol seçenek oluşturun ve doğru marka model seçimini yapın.
Bu konudaki en büyük kaynağınız internet olsun ve elinize geçen bütün model ve markadaki piyanoları not alarak özellik karşılaştırması yapın ve fiyatları not edin. Böylece birbirleri arasındaki farklılıkları tespit ederek sizin için en doğru piyanoyu bulmaya çalışın. Aynı marka modeller farklı satıcı mağazalarda çok farklı meblağlara satılabilmektedir, internet dışında yine bir mağazayla sınırlı kalmadan tamamını araştırıp yine marka model seçiminde uygun fiyatı yakalayabilirsiniz.

Mutlaka deneyerek piyano alın.
Piyano kursu İzmir olarak çalacağınız piyanoyu mutlaka test etmenizi öneriyoruz. Müzik aleti alırken ilk dikkat edilecek nokta çalgının tonudur. Eğer ki aldığınız piyanonun sesi sizi tatmin etmeyecekse, ileride heves konusunda sıkıntı yaşabilir ve müzik aletinizden soğuyabilirsiniz. Bu yüzden alacağınız piyano ne kadar tavsiye edilirse edilsin ya da ne kadar kaliteli bir piyano olursa olsun, önceliğin sizin beğenmenizi olduğunu unutmayın ve beğenize göre bir satın alımı gerçekleştirin.

Bakım ve garantili piyanoları tercih etmeye özen gösterin.
Bir piyano aldınız ancak arızalandı ve bakımlarını yaptırabileceğiniz özel bir bayisi yok. Bu durumda tamiri ve bakımları size oldukça pahalıya patlayacaktır. Ayrıca sıfır piyanoların genelinde garanti bulunmaktadır. Böyle piyanoları satın almaya özen gösterirseniz, yaşanabilecek ekstra maddi durumların önüne geçmiş olursunuz. Ancak sıfır olmasa bile hala bakım ve garanti takviyesi devam eden 2. el piyanolarda karşınıza çıkacaktır. Bu tip piyanolara denk gelmeniz durumunda eğer ki uygun da bir fiyata sahipse mutlaka önemli seçenekler arasına eklemenizi öneriyoruz!

Tuşların tamamını kontrol edin.
İster sıfır ister ikinci el olsun alacağınız her piyanonun tuşesini mutlaka kontrol edin. Bazen fabrika hatasından bazende kullanımdan ötürü tuşlarda problemler ortaya çıkabiliyor ve satın aldıktan sonra bu durumu fark ederseniz size ekstra ücret olarak geri döndürülüyor. Piyano kursu İzmir eğitmenlerimizin tavsiyesi bu tip durumlardan korunmak için tüm beyaz ve siyah tuşları kontrol edin ve seslerine dikkat edin.

Dijital mi yoksa akustik piyano mu almalıyım?
Bu konu aslında tamamen ikamet ettiğiniz konum ve bütçeniz ile ilgili bir konu. Eğer ki bulunduğunuz yer bir apartman dairesi ise muhtemelen komşularınız yüksek sesten rahatsız olacağından dolayı dijital piyano tercih etmeniz gerekebilir ya da bütçeniz düşükse ya da uygun fiyatlı bir piyano arıyorsanız dijital piyanoları incelemeniz sizin için daha doğru bir karar olacaktır. Fakat tam tersi koşullara sahipseniz tabii ki performans açısından akustik piyanoları incelemeniz daha faydalı olacaktır.

Alacağınız piyano dijital ise elektronik aksamlara mutlaka dikkat edin!
Eğer ki bir piyanonun elektronik olarak bir problemi varsa o piyano kesinlikle almanızı tavsiye etmiyoruz. Ufak bir problem gibi gözüken bir sorun ilerleyen aşamalarda başınıza oldukça dert açabilir, bu yüzden elektronik bağlantı ya da ses problemi yaşanan bir piyano ile karşılaştıysanız o seçeneği elemeniz daha doğru bir karar olacaktır.

Piyano almak isteyenlere sunduğumuz ücretsiz piyano satın alma danışmalığı hizmetimizden faydalanmak için piyano kursu İzmir sitemiz aracılığıyla bize ulaşabilir ve piyano eğitmenlerimizle görüşerek bu sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz!