Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Piyano Rehberi

Piyano öğrenmek için piyano almaya karar verdiyseniz, karşınıza bir sürü ve model çıkacaktır.
Piyano alırken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Onlarca seçenek arasından sizin için en uygun olanı bulmanız çok da kolay olmayabilir. Bu yüzden öncelikle piyano alırken, akustik mi yoksa elektronik mi piyano alacağınıza karar vermeniz gerekir.

piyano-satın-almakPiyano alırken, eğer akustik piyano almaya karar verdiyseniz, piyanonuzu detaylı şekilde incelemeniz gerekir.
Çünkü akustik piyanoların yapımında ahşap, çekiş, plastik ve metaller kullanılır. Bu yüzden piyanonun tüm parçalarını dikkatlice inceleyip, öyle satın almak gerekir. Akustik gitarlar ahşaptan yapıldığı için uzun süre güneş ışığına maruz kalmamalıdır. Ayrıca nem ve soğuk havada deforme olabilir. Akustik piyanonun uzun ömürlü olması için her yıl periyodik bakımının yapılması ve uzman tarafından yılda en az 2 kez akort edilmesi gerekir. Böylece uzun ömürlü bir kullanımı olur.

Diğer piyano türü de elektronik piyanodur. Elektronik piyanolar kullanımı ve bakımı daha kolay olduğu için akustik piyanolardan daha çok tercih edilmektedir.
Elektronik piyano alırken dikkat etmeniz gereken husus, piyanonun tuş hassasiyetidir. Piyanoda tuşların nasıl ses çıkardığını deneyip, öyle almanız gerekir. Elektronik piyanonun sesi parmaklarınızın kuvvetine göre nasıl ses çıkardığı test edilmelidir. Piyano satın alırken, piyano çalış seviyeniz ne olursa olsun, sizin için en uygun olan piyanoyu tercih edin. Piyano konusunda tecrübeli kişilerin görüşlerini dikkate alın.

Piyanoyla ilgili diğer faydalı yazılar için aşağıdaki adresi de ziyaret etmenizi öneririz;

Piyano Dersi İzmir