Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Caz Piyanisti Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Caz çalmayı öğrenmek için gerçekten ne gerekiyor? Caz derken ne demek istediğinize bağlı.

Beceri seviyenize uygun caz melodileri çalmayı kastediyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey bu melodileri çalmak için temel kulak ve/veya okuma, ritim ve teknik becerilerdir.

Birçok insan, “caz” ya da yazılı caz düzenlemeleri ya da ünlü caz piyanistlerinin doğaçlamalarının transkripsiyonları olan yazılı parçaları çalabiliyor olmaktan memnundur.

Caz tarzında doğaçlama yapmayı öğrenmek, caz düzenlemelerini okumaktan daha kapsamlı bir beceri seti gerektirir.

Piyano Kursu hakkında ayrıtınılı bilgi için Tıklayın..

Caz Ölçeklerini Öğrenmek

Caz doğaçlamasının temel “yapı taşları”, Beethoven’ın senfonilerini yazmak için kullandığı aynı malzemeler yani ölçeklerdir. Ölçekler, melodinin yapı taşları ve özellikle doğaçlama caz piyanistinin sağ eli için hammaddedir. Acemi caz piyanistleri, 12 tuşun hepsinde ana ölçekleri ve bir veya iki küçük ölçekleri en az bilmelidir. Gelişmiş piyanistler ise, 12 tuşun hepsinde bir düzineden fazla ölçek türünü iyi bilmelidir. Bu ölçeklerden iyi bir piyanistin daha sonra doğaçlama yaparken kendiliğinden birleştirecekleri çok sayıda desen uygulayacaktır. Tüm bunları öğrenmek belli ki biraz özveri gerektiriyor. Caz saksafoncusu John Coltrane’in bir zamanlar 11 saat boyunca C majör ölçeğini çalıştığı gerçeği de bunun bir kanıtıdır. 

Caz Akorlarını Öğrenmek

Akorlar, müzikal uyumun özü ve özellikle doğaçlama caz piyanistinin sol eli için hammaddedir. Uyum hem dikey hem de yatay yönlere sahiptir. Uyumun dikey yönü olarak adlandırılan akorların kendileridir. Başlangıç caz doğaçlamacısı, 12 tuşun hepsinde dört veya beş triad yani üç nota akoru ve dört veya beş tetrad yani dört nota akoru bilmelidir. Ayrıca bu akorların inversiyonlarını öğrenmek için çalışıyor olmalı. Mümkün olan en kısa sürede, yeni caz doğaçlamacısı 9 ve 13 akor gibi temel caz akorlarını da öğrenmek isteyecektir.

Uyumun yatay yönü, “akor ilerlemesi ” olarak da bilinen bir akordan diğerine harekettir.” Temel Akorlar öğrenildikten sonra, ileri düzey başlangıç veya orta seviye piyanist, II-V-I gibi temel akor ilerlemelerini öğrenmek ve herhangi bir iyi caz piyanistinin bilmesi gereken akor ikameleri için seçenekleri öğrenmeye başlamak isteyecektir.

Kendinizi Sürekli Gelişime Açık Tutmak

Caz öğrenmek için düşündüğünüzden daha fazlası var mı? Eğer öyleyse, korkmayın. Zaten temel okuma ve teknik becerilere sahipseniz, hemen jazzy sondaj melodileri çalmayı öğrenebilirsiniz. Doğaçlama yapmak istiyorsanız, ancak caz tarzında yapmaya bağlı değilseniz, enstrümanın temellerini öğrendikten hemen sonra başlayabilirsiniz. Doğaçlama, daha iyi bir müzisyen olmanın en iyi yollarından biridir. Sonuçta, cümleler ve paragraflar oluşturmak için kelimeleri ve cümleleri doğaçlama yapmak, tüm çocukların konuşmayı nasıl öğrendiğidir. Cazda, kelimeler kalıplar ve ölçeklerdir ve cümleler ve paragraflar melodiler ve melodilerin bölümleridir.