Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Akustik Piyanoyu Akort Ettirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akustik bir piyano sahibi olmak ve onu çalmak her zaman çok keyifli bir durumdur. Ancak tabi ki akustik bir piyano kullanmanın da kendine göre dezavantajlı tarafları vardır. Bu dezavantajlı taraflardan en önemlisi ise düzenli aralıklarla piyanonuzun akort edilmesi gerektiğidir. Ve bu işlemi eğer profesyonel bir teknisyen değilseniz sizin yapmanız oldukça zordur. 

Bu nedenle bugünkü yazımızda sizlere piyanonuzu akort ettirmek için işin uzmanlarından birinden hizmet alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatacağız. 

Hazır mısınız? O halde başlayalım…

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Kiminle Çalıştığınızı Araştırın

Birkaç piyano teknisyeninin isimlerini öğrendikten sonra, onlar hakkında biraz daha fazla bilgi edinin. Bir web sitesi olup olmadığını görmek için internette kontrol edebilir veya şahsen arayabilirsiniz. Deneyim seviyelerinin ve eğitimlerinin ne olduğunu öğrenmeye çalışın.

Piyano teknisyenine piyanonuzun akort etmek için ne ücret aldıklarını ve onarımlar için ek maliyetlerin ne olabileceğini sorun. Piyano akortu için tipik fiyatlar belirlidir. Aldığınız fiyatın bu fiyatların neresinde durduğunu kontrol edin. 

Eğer deneyimli biriyle çalışıyorsanız aldığınız fiyatın ortalamanın biraz üzerinde olması normaldır. Fakat çok daha düşük bir fiyat aldıysanız bu da biraz daha araştırma yapmanız gereken bir durumdur. Ne için ödeme yaparsanız yapın! Teknisyenin Nakit, Çek, Kredi Kartı veya banka kartı gibi hangi ödeme yöntemini tercih ettiğini de sormak isteyebilirsiniz.

Kararınızı Verdikten Sonra Randevu Alın  

Seçeneklerinizi düşündükten ve bir piyano teknisyeni seçtikten sonra, bir teknisyenin evinize gelmesi ve piyanonuzu ayarlaması için randevu alın. Piyano üzerindeki notalar, lambalar, ya da süs eşyaları kaldırarak onlar gelmeden hazır olun. Piyano teknisyeni çalışırken tozun içeri girmediğinden emin olmak için piyanonuzu iyi bir şekilde temizlemek teknisyen gelmeden önce yapmanız gereken önemli bir iştir.

Piyano teknisyeninize piyanonuzun ne sıklıkta ayarlanması gerektiğini düşündüklerini sormak iyi bir fikir olabilir. Bu, piyanonun yaşı, geçmişte ne sıklıkta ayarlandığı ve yaşadığınız yıl boyunca iklimin ne kadar değiştiği gibi birçok faktöre bağlı olacaktır. Ayrıca, teknisyene dikkat edilmesi gereken herhangi bir yapışkan anahtar veya başka sorun olup olmadığını bildirin.

Ayarlanmış Piyanonuzun Tadını Çıkarın

Ödevinizi yaptıysanız ve iyi tavsiye edilen bir piyano teknisyeni seçtiyseniz, piyanonuzun hayatına ve güzelliğine katkıda bulunacak iyi bir yatırım yaptığınızdan emin olabilirsiniz. Yeni ayarlanmış bir enstrümanın inanılmaz sesinin tadını çıkarın ve piyano teknisyeninizin iletişim bilgilerini takip edin, böylece yakında tekrar ayarlayabilirsiniz.