Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Yatay Piyano Çeşitleri Nelerdir?

Piyanonun icrası üzerindeki tuşlara basılmasıyla gerçekleşmektedir. Piyano sözcüğünün kökü İtalyanlardan gelmektedir. Piyanonun eskiden kullanılan adı pianofortedir, pianoforte kuvvetli ve zamanları ifade eden bir sözcüktür. Üzerinde 36 tane siyah gerisi beyaz olmak üzere 88 adet tuş yer almaktadır. Piyanonun ilk hali sayılabilecek enstruman çembalo olarak adlandırılan bir çalgıdır ve pianonun babası olarak anılan ve bu çalgıyı ilk deneyen kişi J. Sebastian Bach’tır.

Yatay Piyanolar

* Petite Grand Piyano: Yatay piyano çeşitleri arasında yer alan en küçük piyano türüdür. Bu piyanolar küçük boyutlara sahip olmalarına rağmen çok kuvvetli tonlara barındırmalarıyla ünlüdür. Bu piyano çeşitleri 4.5 ft ile 4.10 ft arasında değişiklik göstermektedir.

* Baby Grand Piyano: Son zamanlarda oldukça sık kullanımına rastlanılan piyano çeşididir. Popüler olmasındaki en büyük sebep hesaplı olması, hoş görünümü ve ses rengidir.

* Medium Grand Piyano: Petite ve baby Grand piyanodan boyut olarak daha büyüktür. Ortalama olarak bu piyano 5.7 ft civarındadır.

* Parlor Grand Piyano: Bu türün boyu 5.9 ila 6.1 ft arasında değişiklik göstermektedir. Bir diğer adı da oturma odası yatay piyanosudur.

* Semiconcert Grand: 6.2 ila 7 feet arasında boyutları farklılık göstermektedir. Yatay piyanolar arasındaki en büyük 2. Piyanodur.

* Concert Grand Piyano: Boyutları 9 feetin üzerindedir. Yatay piyanoların en büyük piyano türü olma özelliğini taşımaktadır.

Ayrıca aşağıdaki yazımızdan da piyano satın alırken dikkat etmeniz gereken konulara ulaşabilirsiniz.

Piyano Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler