Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Ünlü Türk Piyanistler

İzmir piyano kursu olarak sizlere bu yazımızda Türk piyanist şantörler ve ünlü Türk piyanistler kimlerdir, kimler ülkemizde piyanoya gönül vermiş ve hayat tarzı haline getirmiş bunları derledik. Keyifle inceleyeceğiniz bu listede elbette dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say başı çekmekte 🙂 Keyifli okumalar.

Piyano Kursu İzmir İle Ünlü Türk Piyanistler Kimlerdir

osman işmen
osman işmen

#1 Osman İşmen

1952 doğumlu olan piyanist Osman İşmen, aynı zamanda orkestra şefi, aranjör ve besteci olarakta karşımıza çıkmaktadır. Nilüfer, Tanju Okan, Ferdi Özbeğen, İbrahim Tatlıses gibi bir çok sanatçının albümlerinde aranjörlük görevini üstlendi.

 

 

 

ayşegül sarıca
ayşegül sarıca

#2 Ayşegül Sarıca

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası solistlerinden olan Ayşegül Sarıca 1971 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını aldı.

 

 

 

 

dario moreno
dario moreno

#3 Dario Moreno

Yahudi asıllı Türk piyanist, gitarist ve sinema oyuncusudur. Gerçek adı Davi Arugete Moreno olan sanatçının sahne adı Dario Moreno’dur. Ayrıca İzmir’in Küçükyalı semtinde adı bir sokağa verilmiş, Dario Moreno Sokağı denmiş ve  Tarihi İzmir Asansörü önünde bulunan sokağı bir çok yerli ve yabancı turist ziyaret etmektedir.

 

ergun pekakcan
ergun pekakcan

#4 Ergun Pekakcan

1951 doğumlu olan sanatçı Biz grubu ile bir çok konser vermiş ve Bülent Ortaçgil ve The Beatles grubu gibi isimlerden etkilenmiştir. 1999 yılında kanser hastalığından dolayı haya gözlerini yummuştur.

 

 

 

 

 

gülsin onay
gülsin onay

#5 Gülsin Onay

Ünlü besteci Ahmet Adnan Saygun’un en iyi ve en güçlü yorumcularından olan sanatçı, Uluslararası alanda Chopin icracısı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda Devlet Sanatçısı ünvanına da sahiptir.

 

 

genco arı
genco arı

#5 Genco Arı

Yugoslav ve Ermeni asıllı bir sanatçı olan Genco Arı piyanonun yanı sıra besteci, aranjör ve mix mühendisidir. Ayrıca kısa bir dönem İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Jazz Bölümü başkanlığı görevinde de bulunmuştur.

 

 

 

yamaç telli
yamaç telli

#6 Yamaç Telli

1988 İstanbul doğumlu olan sanatçı aynı zamanda şarkıcılık ve oyunculukta yapmaktadır.

 

 

 

 

özer atik
özer atik

#7 Özer Atik

1977 Ankara doğumlu olan sanatçı şarkı formunda besteleri ile tanınır. Ülke çapında bilinmesi ise Komedi Dükkanı adlı tiyatro ve televizyon şovunda yaşadı ve ardından Yok Böyle Bir Şey adlı albümünü 2008 yılında çıkardı. Daha sonra Arkadaşım Hoşgeldin adlı komedi programında yer alan sanatçı şu sıralar ise Müdür Ne’aptın isimli programda yer alamaktadır.

 

şevket uğurluer
şevket uğurluer

#8 Şevket Uğurluer

1938 doğumlu olan sanatçı caz’dan blues’a bir çok farklı tarzda besteler yapmıştır. Ayrıca TRT’de Anılarla Müzik adında bir programı hazırlayıp sunmuştur ve program 17 yıl kesintisiz devam etmiştir.

 

 

 

mithat fenmen
mithat fenmen

#9 Mithat Fenmen

Ünlü bir piyanist ve besteci olan Mithat Fenmen ülkemizde çok sesli müzik yaşamının gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Aynı zamanda piyano eğitmenliği de yapmıştır.

 

 

 

mehmet kerim
mehmet kerim

#10 Mehmet Kerim Okanşar

Bir çok ülkede seçin resitaller sunan Mehmet Kerim Okanşar aynı zamanda iyi bir akademisyendir.

 

 

 

 

 

kerem görsev
kerem görsev

#11 Kerem Görsev

1961 İstanbul doğumlu piyanist, besteci ve aynı zamanda caz sanatçısıdır. Bir çok esere sahip olan sanaçtı Joy FM’de ”Kerem Görsev’le Caz” adlı programı yapmaktadır. Türkiye ve Dünya’da oldukça tanınmış bir isimdir.

 

 

 

ferdi özbeğen
ferdi özbeğen

#12 Ferdi Özbeğen

1941 İzmir doğumlu olan sanaçtı Ferdi Özbeğen 2013 te hayata gözlerini yummuştur. 71 yıllık yaşamına 25 albüm,2 45’lik ve sinema filmleri sığdıran sanatçı aynı zamanda şarkıcılık ve aranjörlükte yapmıştır.

 

kamerhan turan
kamerhan turan

#13 Kamerhan Turan

Piyano çalmaya 7 yaşında başlayan Kamerhan Turan, 1987 yılında Viyana Müzik Akademisi’ne girmeyi başarmıştır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası,  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Orkestra Akademik Başkent, Viyana Müzik Akademisi Senfoni Orkestrası’nda çeşitli konserler vermiştir. Yine bir çok farklı ülkede de konserler vermiştir.

 

 

 

 

haluk tarcan
haluk tarcan

#14 Halit Haluk Tarcan

Bilinen adıyla Haluk Tarcan 1931 yılında doğmuştur. İyi bir piyanist olan sanatçı aynı zamanda yazar, müzikolog, bilimsel araştırmacı ve Türk halkbilimci’dir.

 

 

timur selçuk
timur selçuk

#15 Timur Selçuk 

Türkiye’nin en tanınmış piyanistlerinden ve Türk pop müzik yorumcularındandır. Timur Selçuk; tanınmış Türk halk müziği sanatçılarından Münir Nurettin Selçuk’un oğludur. Bir çok bestesi olan sanaçtı film müzikleride yapmıştır. 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını almıştır.

 

 

 

 

betin güneş
betin güneş

#16 Betin Güneş

1957 doğumlu olan sanaçtı aynı zamanda orkestra şefi ve iyi bir tromboncudur. 1988 yılından günümüze kadar Köln Senfoni Orkestrası’nın ve Enseble Mondial Oda Orkestrası’nın şefi olarak sanat hayatını aktif bir şekilde sürdürmektedir.

 

 

 

ilham gencer
ilham gencer

#17 İlham Gencer

Türk caz piyanisti ve şarkıcıdır. Türkçe sözlü pop müziğinin kurucularından olan İlham Gencer günümüzde 90 yaşında olmasına karşın hala şarkı söylemektedir. Sanatın yaşı yoktur!

 

 

ferhunde erkin
ferhunde erkin

#18 Ferhunde Erkin

1909 yılında dünyaya gelen sanatçı Türkiye’nin ilk kadın konser piyanisti ve aynı zamanda piyano eğitimcisidir. Çeşitli ülkelerde konserler vermiş ve Türk müziğinin gelişmesinde ciddi katkıları olmuştur. Kamerhan Turan gibi bir çok sanatçıyı eğiten ve müziğe kazandıran isimdir.

 

 

 

 

can atilla
can atilla

#19 Can Atilla 

Piyanist olmasının yanı sıra iyi bir kompozitör ve müzisyendir. Devlet Tiyatroları’nda oynan bir çok oyunun ve televizyon dizilerinin müziklerini yapmıştır.

 

 

 

fazıl say
fazıl say

#20 Fazıl Say 

Listemizin sonuna gelirken bu hoş ve keyifli listeyi dünyaca ünlü Türk piyanist Fazıl Say ile bitirmesek olmazdı. Yaşayan en iyi piyanistler arasında başı çeken Fazıl Say 1970 Ankara doğumludur. Türk klasik batı müziği piyanisti ve bestekardır. 1994’te Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birincilik elde eden Say, 2008 yılında Avrupa Birliği tarafından ”Kültür Elçisi” olarak görevlendirildi. Bir çok ülkede konserler veren Fazıl Say ülkemizi gururla temsil etmekte ve dünya üzerinde en seçkin piyanistler arasında gösterilmektedir.

 

Eğer siz de bu listeden etkilendiniz ve bir gün bende böyle bir yazıya konu olacağım diyorsanız sizi de İzmir piyano dersi ailesine bekleriz.