Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Stride Piyano Tekniği Nedir

Piyano Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Stride Piyano Tekniği Nedir konusunu ele alacağız.. Piyano çalmak, hem zihinsel hem de bedensel olarak gelişime sayısız katkısı olan, aynı zamanda da müziği en temel noktalarından biri olan, sanatsal bir aktivitedir. Yüzyıllardır müziğin ana unsurlarından biri olan piyanoyu çalmak için pek çok teknik ve yönelim ortaya atılmıştır. İşte Stride piyano tekniği nedir sorusunun cevabı da bu tekniklerden biri olduğudur. 

Peki siz de stride piyano tekniği nedir sorusunun cevabını merak ediyor musun? Eğer evet diyorsanız bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için stride piyano tekniği nedir sorusuna cevap verecek ve bu tekniği kullanabilmeniz için küçük detaylar sunacağız. 

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Stride Piyano Tekniği Nedir

Stride Piyano Tekniği   

Stride piyano, Amerikan ragtime piyano müziğinde kökleri olan bir caz piyano tarzıdır. Stride piyano çalmak, piyanistin bir ve üç vuruşta bir bas notası ile iki ve dört vuruşta bir akor arasında değişen dört vuruşlu bir darbe çaldığı sol el tarafındaki bir tekniği gerektirir.

Bir bas nota ve akor arasındaki bu alternatif eylem, oldukça ritmik bir “oom-pah” sesi üretir. Stride oyuncularının sol elleri piyano boyunca uzun mesafelere atlamak veya “adım atmak” zorundadır, bu da sağ elini yüksek hızlı, heyecan verici riffler ve doğaçlamalar yapmak için serbest bırakır.

Stride Piyano Tekniği Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Genellikle Harlem stride piyano olarak adlandırılan stride piyano stili, 1920’lerde New York’ta öne çıktı ve 1895’ten 1910’a kadar uzanan ragtime müziğinin en parlak günlerinden evrildi.

Bir grup siyahi caz piyanisti, büyük bir insan topluluğunu eğlendirecek kadar güçlü, serbestçe sallanan bir ritimle havalı, eğlenceli ve agresif bir solo piyano tarzını bir araya getirmek için stride müziği geliştirdi.

Stride müziği, geleneksel ragtime’dan daha karmaşık armoniler ve blues öğelerine sahiptir ve stride piyanistlerinin çalma sırasında doğaçlama yapma olasılıkları daha yüksektir.

Stride Piyano Tekniği Nasıl Çalınır

Stride tekniği, alternatif bir bas nota ve akor aksiyonu ile oldukça ritmik bir piyano çalma tarzıdır. Genel olarak bakıldığında stride piyanonun özellikleri şu şekilde sıralanabilir. “Adım” terimi piyanistin sol elinin piyano tuşlarının üzerinden atlamasını ifade eder.

Stride piyano çalmada, alternatif bas notaları ve akorları olan dört vuruşlu bir darbe vardır. Sol el geleneksel olarak 4/4 ölçüsünün birinci ve üçüncü vuruşlarında tek bir bas nota, oktav veya onuncu ve ikinci ve dördüncü vuruşlarda bir akor çalar. Bu arada, sağ el, riffler, armoniler ve dolgu desenleri ile senkronize melodik çizgiler çalar.

Stride tekniği ritmik veya harmonik eşlik gerektirmez, bu da onu neredeyse sadece piyano soloları için kullanılan bir teknik haline getirir. Ayrıca Ragtime müziği geleneksel olarak bestelenir, ancak stride piyanistlerinin çalarken doğaçlama yapması yaygındır.