Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Piyano çalmak her yaşdan insanların kişisel gelişime oldukça katkı sağlayan ve yaşınız kaç olursa olsun kişisel gelişiminde olumlu anlamda destek sağlayan bir etkendir.
Hangi yaşta olursanız olun öğrenme zorluğu her kesim için eşit zorlukda ve kolaylıktadır. Piyano parmak kaslarının tam oturduğu 6-7 yaş aralığından sağlığınızın izin verdiği takdirde bütün ileri yaşlarda öğrenebilen bir esntrümandır. Piyano çalmanın psikolojiye etkisi bilimsel anlamda yapılan araştırmalarla zaten kanıtlanmış durumdadır. Piyano çalmaya başladıktan sonra toplum içinde gelişiminizi, konuşurken, yürürken özgüveninizin gelişmesinin katkısını göreceksiniz. Piyano veya herhangibir enstrüman çalmak özgüvende olumlu anlamda oldukça katkısı bulunmaktadır.

piyano eğitimi

Piyano çalmak için yeteneğim yok diye düşünmek yanlış bir tutumdur.
Çok üstün yeteneklerinizin olmasına gerek yok. Zaten yetenek geliştirebilen bir unsurdur. İşlenmemiş bir yetenek hiçbir zaman işe yaramaz. Bol pratik ve disipli çalışmayla üstünden gelebileceğiniz bir enstrümandır. Hergün piyanoya ayıracağınız 15 dakika gelişimize oldukça yararlı olacaktır. Uzun ve sıkılarak praik yapmaktansan kısa ve verimli pratik yapmak sonuca ulaşmada daha rahatlık sağlar. Bu sadece Piyano çalarken değil her işte geçerli bir unsurdur. Genellikle 1 saatten fazla süren egzersizlerde kişi sıkılmakta ve gönülsüz alıştırma yapmaktadır. Bu hem Piyanoda gelişiminizi engellemekte ve enstrümandan soğumanıza yola açabilir. Uzun ve sıkıcı bir egzersiz yerine kısa verimli egzersizlere başvurun.

İnsaların Piyano çalmaya yeltenmemesinde ki bir diğer önemli neden parmaklarıyla ilgili yanlıl düşünceye sahip olmalarıdır.
Uzun yada kısa parmaklı insanlar aynı hızda ve aynı kalitede çalabilir. Aksi bir söylenim şehir efsanesidir. Piyanistlerden gelen yorumlara bakılacak olunursa uzun ve ince parmaklı olmak parçayı çalarken parmakların tuşlara takılmasından ötürü hata yapmayı daha kolay hale getirmektedir.Önemli olan istekdir. Şehir efsanesine takılmayın, Müziğin engin seslerine takılın!

Piyano eğitimi sırasında dinlediğiniz parçaların basit halini kulaktan zamanla çıkardığını göreceksiniz.
İnsan ne dinlerse onu çalarken lakin izlerkende izlediğiniz kişinin profesyonel bir piyanist olduğunu unutmayın. O piyanistler genellikle hızlı ve notaya bakmadan çalarlar ama sizin profesyonel bir piyanist olmadığınızı unutmayın. Notalara bakarak ve yavaşça çalmanızda yarar var. Bilmelisiniz ki izlediğiniz piyanistlerde sizin geçtiğiniz aşamalardan geçmişlerdir. Zaten sahneye çıkmadan önce şarkıların ezberlendiğinide unutmayınız. Ama aşırı notalara odaklanmakta çalarken ki hissiyatınıza zarar verebilir. İkisininde oranını yakalayarak odaklanılması gereken notalar değil, parçaya hissiyat kazandırmaktır.