Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanonun Tarihçesi

Piyano kursu İzmir ile alanında profesyonel eğitmenler ve tam donanımlı sınıflarda alacağınız eğitimlerle sizde piyano çalmanın tadına varacaksınız. Birebir özel gerçekleşen derslerimizde yaş sınırı olmaksızın her yaştan öğrencilerimizi kabul etmekte bu aileye bir üye daha eklemenin mutluluğu içerisinde oluyoruz. Piyano hakkındaki merakınızı gidermek, seviyenizi ölçmek ve bir çayımızı içmek için sizleri de İzmir Piyano Kursu ücretsiz deneme derslerine bekleriz.

Piyano Nedir?

Piyano tuşlara bağlı küçük çekiçler ile tellerine vurulunca ses veren klavyeli bir çalgıdır. Boyutları bakımından ağır ve oldukça büyük bir enstrümandır. Piyano tuşları klavyesine siyah ve beyaz olarak iki farklı renk ile dizilmektedir. Piyanonun özellikleri bakımından ise genellikle 88 tuştan oluşan piyano nadir de olsa 85 tuşlu olarak görülür. Piyano çeşitleri bakımından ise dijital ve akustik olarak ikiye ayrılır.

Piyanonun Tarihçesi Nedir ?

Piyano pek sık tercih edilmeyen diğer adıyla pianoforte bu ismi İtalyanca’dan gelmektedir. tuşlu vurmalı bir müzik aletidir. Piyanoda sesin oluşumu tellerin yardımıyla olur. Piyanoda tuşa değdiğimizde yani temas ettiğimizde piyanonun içindeki tahta maddesinden yapılmış olan tokmak tellere değerek yani temas ederek sesin çıkmasını sağlar. Tokmak çekice vurduğu için vurmalı bir müzik aletidir denir.

Piyano klasik ve caz müzik türlerinde sıkça tercih edilir. Müzik gruplarında, bireysel melodilerde, eşliklerde sıkça yeri olan bir enstrümandır. Piyano tarihçesi nedir?, Piyano tuş sayısı kaçtır? Sorularının cevabını ve piyano hakkında bilgi sahibi olacak ve piyanonun tarihçesi kısa özet  şeklinde araştırmalarınızı ve merakınızı bu makaleyi okuduktan sonra giderebileceksiniz.

Piyano ağır bir enstrüman olmasından dolayı ve yüksek bütçeli de olmasına karşın aynı zamanda bir çok yerde var olduğu için dünyada en çok bilinen ve tercih edilen enstrümanlardan biridir. Piyanonun tarihçesi nedir? hep birlikte inceleyelim.

Akustik piyanolar 88 tuşa sahip olan ahşap gövdeye sahiptir. Dijital piyanolara oranla ses kalitesi daha iyidir ve volum olarak çok yüksek ses elde edilmektedir.

1700 lü yıllarda İtalya’nın floransa şehrinde Bartolomeo Cristofori piyanoyu ilk kez üretmiştir. Piyano yu ilk kez üreten Cristofori ölümüne kadar yaklaşık yirmi taneye yakın piyano yapmıştır.

Büyük müzisyenlerin en sevdiği enstrümanlardan biri olan piyano küçük yaşlardan itibaren başlanılabilecek bir enstrümandır. Belirli bir üst sınırı olmayan piyanoya isterse 70 yaşında bile başlanılabilirken alt sınır olarak da 5 yaştan itibaren başlanabilir. Ne kadar erken yaşta piyanoyla tanışılırsa o kadar iyidir.

1770 de ilk piyano eserini Muzip Clementi yazmıştır. Clementi bununla birlikte piyanonun teknik özelliklerini araştırarak icraası ve yorumlamaları üzerinde de çalıştır. Eğitim için etütler hazırlayarak, piyanonun icra tekniklerini geliştirdi. Clementinin ardından birden fazla bestekar piyanonun çalımını ilerletmek için uğraş verdi.

1770 e varana kadar piyano için eser oluşturulmamasının sebebi ise piyano tonunun klavsene oranla düşük ve tuşların sert olmasıydı. 1773 yılında daha 18 iken piyanoya 3 tane eser hazırlamıştır. Bununla birlikte piyano icra  teknikleri başlamıştır.

7.5 oktava eş değer sesiyle piyanonun buluşu müziğe çok büyük artılar katmıştır.

İngiltere o zamanlarda piyano ve klavsen üretiminde fazlasıyla ilerideydi. Zumpe nin 4 kenarlı piyanolarının ardından Backers’ın ve Beoadwood’un piyanoları kullanılmaya başlandı. Bu sıralarda Londra da Kirkmam ve Shufi klavseni çok fazla ilerletmişlerdi. Piyano ile klavsen arasındaki yarış C. Bach, Schroter ve Clementi’nin piyanoyu tercih etmesiyle piyanonun üreticilerini teşvik etmiştir.

Günümüzde piyano kaç oktav?  sorusu sıkça sorulur.

Makalemizde sizlere piyano tarihçesi nedir? Ve birden fazla merak ettiğiniz soruyu yanıtladık. Son olarak da sizlere, piyanonun ses aralığı pes la dan tiz doya 7 oktavdan ve bir tane de M 3 e sahiptir. Klasik piyano eserlerini icra etmeye 6.5 oktav yeterlidir.

Tuşların yumuşaklığı için fabrikalar üreticiler fazlasıyla çaba harcamışlardır. Piyanonun tuşları ne çok sert ne de çok yumuşak olmamalıdır. Tam ayarında bir sertlik seviyesine sahip olmalıdır.

Piyano sesinin özelliklerinin en önemlisi, tüm üst seslerin bitim hızının birbirinden farklı olmasıdır. Bazı seslerin ilk başta yok olup sonra tekrardan kulağa gelmesi can alıcı bir noktadır. Bundan ötürü piyano seslerinin tonlarında zamanla değişimler görülebilir.

Piyano hakkında tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarına ulaşmak için Piyano Kursu İzmir sitemize tıklamanız yeterli olacaktır.