Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano’da Üç Önemli Teknik

Nefes Almak, Dinlemek ve Hareket Etmek

Piyano öğrenmek isteyen her yaştan öğrencinin aklında hangi teknikle daha iyi piyano öğrenirim sorusu vardır. Fakat bu konuda tek bir teknik ya da tek bir metot en doğrusudur, en iyisidir demek genellikle yanlış bir yönlendirme olur. Her birey kendine has öğrenme yollarına sahiptir ve eğitimi ona göre şekillenir. 

Ancak genel olarak daha iyi piyano çalmak için dikkat etmemiz gereken şeyler de tabi ki vardır. Biz de bu yazımızda sizler için bu tekniklerin içinde çok önemli bir yer tutan üç tekniğe göz atacağız. 

Piyano kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından bazen ihmal edilen iyi piyano tekniğinin üç temel unsuru nefes almak dinlemek ve hareket etmektir

Nefes Almak

Herhangi bir spor egzersizi gibi, piyanistin zihinsel ve fiziksel yetenekleri de normal nefes alma ile güçlendirilir. Bazen farkında bile olmadan piyano çalarken nefesimizi tutarız. Mümkün olduğu ölçüde, onu tutma eğilimlerini fark etmek için nefesinize yeterince dikkat etmeniz yararlıdır.

Normal ve eşit nefes aldığınızdan emin olmak için çalıştığınız etüt ya da parçada nefes işaretleri kullanabilirsiniz. Bu, nefesinizi tutmanın duygusal ifadenizin üzerinde bıraktığı kısıtlayıcı etkiyi de ortadan kaldıracaktır. 

Dinlemek

Aktif dinleme, iyi teknikte en önemli faktörlerden biridir. Kulaklarınız tekniğinizin kalitesi hakkında size çok şey söyleyebilir. Şansınız, iyi bir teknikle çalıyorsanız da kötü bir teknikle çalıyorsanız da kulaklarınızın bunu fark edebilecek olmasıdır. 

Tabi ki bunun olması için kulağınızı da en az parmaklarınız kadar eğitmeniz gerekir. 

Hareket Etme

Kulağa bazen garip gelse de çaldığınız parça ya da etüt hareketlerinize bağlıdır. Bu yalnızca parmak hareketleri de demek değildir. Kafanızı daha hızlı salladığınız zaman ritmin arttığını kafanızı yavaşlatınca ritmin de yavaşladığını görebilirsiniz. Bu nedenle hareket etmek çaldığınız parça ya da etüt için son derece önemli ve bağlayıcı bir tekniktir.