Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoda Temel Akorlar

Piyano çalmak bize ellerimizi koordineli bir şekilde kullanmayı öğretir. Beynimizi iki parçaya bölerek hem sağ el hem de sol el ile aynı anda ritmik olarak çalmamızı sağlar. Bu yüzden piyano özellikle çocuk gelişiminde sıklıkla kullanılan bir enstrümandır. Bu ritmik duyguyu kazanmak için iyi bir şekilde piyanoda akor basma teknikleri nelerdir öğrenmemiz gerekmektedir. Biz de piyano dersi İzmir olarak piyanoda temel akorlar nelerdir bunları sizin için anlattık.

Piyano Kursu İzmir İle Akor Nedir Öğrenin

piyano
piyano

Akor; iki veya daha fazla sesin aynı anda çalınması anlamına gelmektedir. Akorlar harfler ile gösterilmektedir. Bunlar bildiğiniz gibi A=LA B=Sİ C=DO D=RE E=Mİ F=FA G=SOL dür. Yanlarına küçük ”m” harfi aldıklarında ise ”minör akor” olur.

Piyanoda Temel Akorlar

Piyanoda akor basmak için sol elimizi kullanmaktayız. Akorları ise anlatmaya veya göstermeye yarayan anahtar ise ”FA” anahtarıdır ve en üstten ikinci çizgi fa’nın karşılığıdır.Fa anahtarları sol el için yani akorlar için kullanılmaktadır. Burada ilk bilmemiz gereken akor ise ”Do Majör” akordur. Sol – Do – Mi notalarından oluşur. Sonrasında ise ”Fa Majör” gelir.Fa Majör ise Fa – La – Do notalarını içermektedir. 3. olarak öğrenmemiz gereken en temel akor ise ”Sol Majör” akorudur ve karar sesleri Sol – Si – Re dir.

Piyanoda akor basma koordinasyon ve çalışma gerektiren bir iştir. Aynı şekilde bu temel akorlarla orgda akor basma teknikleri çalışabilirsiniz. Eğer piyanoda akor nasıl basılır detaylıca öğrenmek istiyorsanız İzmir piyano dersi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.