Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoda Doğaçlama Yapabilmenin Önemi

Bu yazıda, piyano öğrencilerinin standart bir müfredatın parçası olarak doğaçlama yapmayı öğrenmeleri için birkaç önemli nedene değinmek istiyoruz.

Doğaçlama, bir zamanlar piyanistler için, özellikle de enstrümanın tarihinin başlarında, virtiözlerin daha önce bestelenmiş müziğin benzersiz versiyonlarını sunması, cadenzaları doğaçlaması ve hatta tüm konserleri doğaçlaması beklenen bir ön koşuldu. Klasik kanonun resmileştirildiği ve bazılarının fosilleştiği gibi, klasik müzik dünyasında doğaçlama sanatı azaldı. Neyse ki caz ve blues’da kritik bir beceri olarak kaldı.

Piyano kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Şimdilerde ise doğaçlama şimdi müzik pedagojisinde bir geri dönüş yapıyor. Bir piyano öğrencisi olarak odağınız klasik müzik olsa bile, doğaçlama sanatına tanıtmak için birkaç iyi neden vardır.

Kendinizi Daha İyi İfade Etmek İçin

Başkaları tarafından bestelenen müzik çalmak kesinlikle kendini ifade etmenin bir yolu olsa da, doğaçlama kendini ifade etmeyi başka bir seviyeye taşır. Doğaçlama yaptığımızda, aynı anda gerçekleştirdiğimiz ve yorumladığımız müziği yaratıyoruz. Doğaçlama, belki de müzik kompozisyonundan daha fazlası, kendiliğinden yaratıcı müzisyenliğin zirvesidir. Müzik, üreme aktivitesinden önce yaratıcı bir aktivitedir ve her piyano öğrencisi bunun ne anlama geldiğini tatmayı hak eder.

Müziği Daha İyi Anlamak İçin

Doğaçlamanın bazı temel ilkelerini öğrenerek ve uygulayarak, öğrenciler müzik ve piyano çalmanın hemen hemen her yönü hakkında daha kapsamlı bir anlayış geliştirebilir ve muhtemelen enstrümanla yeni bir güven ve rahatlık kazanacaklardır. Bir öğrenci doğaçlama becerilerini iyi bir caz piyanistinin ihtiyaç duyduğu seviyeye getirmeye karar verirse, teori ve uyum bilgisi muhtemelen ortalama klasik müzik çalan birinden daha üstün olacaktır.

Müzik Dehalarını Daha İyi Anlamak İçin

Picasso’nun dehasını, resmin temellerini öğrenerek ve daha sonra kendi resimlerimizi yaratarak ya da Shakespeare’in parlaklığını, şiir unsurlarını öğrenerek ve kendi sonelerimizi yazarak daha iyi takdir edebileceğimiz gibi, doğaçlamayı öğrenerek, büyük doğaçlamacıların ve bestecilerin yaratıcı dehasını daha iyi takdir edeceğiz.

Ve Tabi Ki Eğlenmek İçin

Nasıl ses çıkardığımızla ilgili herhangi bir öz bilincin üstesinden geldiğimizde ve yarattığımız müzikte rahatladığımızda, doğaçlamanın eğlenceli olabileceğini ve olması gerektiğini anlıyoruz.

Yoksa neden yapalım ki?