Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyanoda Bir Şarkıyı Dinlemeden, Yalnızca Notalara Bakarak Çalmak

Piyano çalarken en çok zorlanılan konulardan bir tanesi nota okuma ya da notaları elinizde olan bir şarkıyı deşifre ederek çalmaktır. Bu biraz zamanla ve bolca pratikle elde edebileceğiniz bir yetenek olmakla birlikte piyano öğrenirken edinebileceğiniz en önemli noktalardan bir tanesidir. 

İyi bir deşifre görerek çalma eylemini gerçekleştirmenizi ve şarkıyı daha önceden duymasanız bile piyano ile notaları doğru seslere dönüştürebilmenizi sağlar. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda görerek çalmak hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Hazır mısınız? O halde okumaya devam edin. 

Piyano kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Görerek Çalma Ve Deşifre Nedir?

Görerek çalmak, daha önce hiç görmeden yazılı bir parçayı doğru notalar ve metronom ile çalmak anlamına gelir. Görerek çalma ya da deşifre harika bir yetenektir, çünkü piyano için başka herhangi bir enstrümandan çok daha fazla yazılı müzik notaları vardır. Ve bunların herhangi birini elinize alıp doğru şekilde deşifre ederek çalmanın hazzını yaşayabilirsiniz. 

Görerek çalma yeteneği size yazılı müziği hızlı ve verimli bir şekilde keşfetme fırsatı verecektir.

Deşifre Ya Da Görerek Çalma Yeteneğini Nasıl Geliştirebilirsiniz

Mükemmel bir şekilde deşifre etmenin ve görerek çalmanın en iyi yolu, olabildiğince sık bu konuda pratik yapmaktır. 

İşte herhangi bir parçayı oynamak için bazı temel ilkeler:

  • Parçanın temellerini incelemek için bir dakikanızı ayırın. Tempo, başlangıç dinamikleri ve diğer noktaları iyi okumaya çalışın.
  • Her el için başlangıç notalarını ve parmaklarını not edin.
  • Çalarken, çoğunlukla müziğe bakın. Bunu ne kadar çok yaparsanız, klavye için kinestetik bir his geliştirirsiniz ve ellerinize daha az bakmanız gerekir. Buna inanmıyorsanız, hiç klavye görmemiş virtüöz kör piyanistler olduğunu düşünün!
  • Klavyeye olan hislerinizi geliştirmek için, gözleriniz kapalıyken ezberlediğiniz bazı müzikleri çalın veya tamamen karanlık bir odada bunu deneyin.
  • Gözlerinizi parmaklarınızın önünde birkaç vuruş veya hatta bir ölçü tutun.
  • Bir hata yaparsanız durmayın ve çalmaya devam edin. Evet, bu pratik yapmanın altın kuralını ihlal ediyor, ancak bu durumda görme becerilerinizi geliştirmek için pratik yapıyorsunuz, bir parçaya hakim olmak için değil.