Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Tuşları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Piyano çalmaya başlayan insanlar için gözlerinde en çok büyüttükleri şeylerden birinin de piyanodaki bir sürü tuş olduğunu söyleyebiliriz. Her bir notaya denk gelen iki farklı renkteki bu tuşlar hakkında neler biliyoruz peki? 

Örneğin hiç bir piyanodaki tuş sayısını saydınız mı? Standart piyanoda 88 tuş vardır, ancak bazı elektrikli klavyelerde 64 veya 44 vardır. Peki bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Ağırlıklı ve ağırlıksız tuşlar arasındaki farkı ve neden bir fark olduğunu biliyor musunuz? Klavyede kaç tuş var? Piyanoların ve klavyelerin farklı sayıda tuşu var mı? Piyano klavyenizdeki notları nasıl etiketleyeceğinizi biliyor musunuz? Bir piyanodaki tuş sayısını hatırlamak için herhangi bir hızlı numara biliyor musunuz?

Buna benzer bir sürü soru sorulabilir. Ancak bugün sizler için piyano tuşları hakkında bilmeniz gerekenleri kısaca toparladık. Eğer siz de piyano tuşları hakkında neler bilmeniz gerektiğini merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. 

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Standart Bir Piyanoda Kaç Tuş Vardır 

Piyanoda kaç tuş olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bugünün 88 tuşlu piyanosuna nasıl ulaştık? Piyanodan önce Rönesans ve Barok dönemlerindeki besteciler bestelerini klavsen adı verilen bir enstrüman için besteledi. Bu, çağdaş bir piyanoda keçe çekiçinin aksine, iç dizeleri vurmak için bir mızrapa dayanan 60 anahtarlı bir enstrümandı. Bu nedenle, klavsen müzik aralığını 5 oktavla sınırladı.

1800’lerin ortalarında Frederic Chopin ve Franz Liszt’in müziğinde bulunan etkileyici duygu yelpazesi için yeterince büyük bir 7 oktav klavyeye genişledi. 1880 yılına gelindiğinde, piyano üreticisi Steinway 88 tuşlu piyanoyu piyasaya sürdü ve modelleri o zamandan beri standart oldu. 88 tuşlu piyano, 7 oktav artı alt C’nin altında ek bir 3 Tuş içerir. çağdaş piyano, 52 beyaz tuşa ve 7 beyaz tuşa ve 5 siyah tuşa eşit bir oktav ile 26 siyah tuşa sahiptir.

Ağırlıklı Piyano Tuşları Nelerdir?

Bir piyanodaki tuşlar bir dizi farklı stilde ve farklı ağırlıklarda yapılır. Bazıları ağırlıklıdır, bazıları ağırlıksızdır. Bazıları ahşap ve sentetik Fildişi, bazıları plastik veya diğer malzemelerden yapılmıştır.

Anahtarların ağırlığı en büyük farkı yaratır. Geleneksel dik piyanolar bir çekiç hareket sistemi kullanır. Bu, bir tuşa her bastığınızda, aletin içindeki keçe uçlu bir çekiç bir ipe çarptığı anlamına gelir. Bu mekanizma, piyanoya karakterini veren belirli bir ağırlığa ve hislere sahiptir. Bu duyguya ‘eylem’ denir.- Hafif bir aksiyona sahip bir piyano, ağır bir aksiyona sahip bir piyanodan daha kolaydır. Ancak, tüm akustik piyanolar bu öncül üzerinde çalışır.

Öte yandan, elektrikli piyanolar ve dijital klavyeler bir dizi farklı ağırlık ve eylemle yapılır. Dijital Piyano incelemelerini okursanız, ağırlıklı tuşlara sahip bazı dijital piyanoların otantik bir akustik piyano hissini taklit etmek için tasarlanmış bir çekiç eylem sistemi kullandığını göreceksiniz. Bu dijital piyanolar genellikle akustik piyanolardan daha ucuzdur ve daha az yer kaplar, bu da onları çekici bir seçim haline getirir.

Piyanodaki Siyah Ve Beyaz Tuşlar Ne İşe Yarar?

Piyanoda siyah ve beyaz tuşlar bir desene sahiptir Klavyeye bakarsanız, 2 ve 3 siyah tuş grubundan oluşan yinelenen bir desen olduğunu fark edeceksiniz. Klavyedeki farklı piyano ölçeklerinde kendinizi yönlendirmek için bu deseni kullanabilirsiniz. Örneğin ikili siyah tuş grubunun solunda kalan beyaz tuş her oktav için Do notasının karşılığıdır. 

Tabi ki siyah ve beyaz tuşlar hakkında bilmeniz gereken en önemli şey, beyaz tuşların naturel seslere, siyah tuşların ise diyez ve bemol seslere sahip olduğudur.