Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Pedalları Ne İşe Yarar

Piyanoda pedal nasıl kullanılır?

Piyano kursuna başlayanların akıllarına ilk gelen sorulardan biri, piyanodaki bu pedallar ne işe yarıyor, en çok yapılan şakalardan bir tanesi de; debriyaj, gaz, fren!
Piyanolar içlerinde oldukça karmaşık bir mekanizmaya sahiptir. Piyanoların temelinde üç pedal vardır.

Bunlar sağ , orta ve sol pedallardır.

Sağ Pedal ; En sık kullanılan pedaldır. Sağ pedal aynı zamanda sonoriteyi de kontrol eder .

Sağ pedalın üç kullanım şekli vardır ;

piyano-pedalları1 )  Piyanoda bir şey çalmadan önce pedala basmak

2 ) Nota ile aynı anda basmak

3 ) Notanın ardından pedala basma

Sağ pedal; tam, yarım, çeyrek gibi farklı derinliklerde basılarak ya da pedalı sürekli dalgalandırarak (tril pedal) farklı seste tınılar elde etmek için de kullanılır .

Pedalın öteki bir amacı da, piyaniste klavyede eliyle ulaşamayacağı uzaklıktaki notaları çalabilme olanağını sağlamaktır .

Nota yazımında, sağ pedalın kullanılması gereken yerler Ped yani P  işaretleriyle gösterilir .

Sol Pedal ;  Pedal grubunun sol tarafında yer almaktadır. Amacı, piano (  hafif ) nüansı gerektiren pasajlarda daha yumuşak bir yoğunlukta hafif bir ses tonu çeşitliliği elde etmektir .

Sol pedala basıldığında piyanonun klavyesi biraz sağa doğru kayar. Normalde bir nota için üç tele vuran çekiçler, iki ya da bazı piyanolarda da tek tele vurarak sesi yumuşatır, daha hafif duyulur.

Orta Pedal ( Sostenuto ) ; Pedal grubunun ortasında yer alır . Steinway tarafından geliştirilmiştir .  Piyanoda uzatılması gereken sesleri tutmak için kullanılmaktadır .  Bazı kuyruklu piyanolarda bulunur .

Piyano kursu İzmir tarafından hazırlanan yazımızda cevabını bulamadığınız sorular varsa bize mail yoluyla ulaşıp bilgi alabilirsiniz.