Piyano Öğrenmek İçin Yaş Sınırı Var mı?

Bugün ki konumuz piyano öğrenmek için bir yaş sınırı olup olmadığı.

Aklınızda şu soruların olduğunu biliyorum;

♦ Piyanoya başlamak için yaş sınırı var mı?

♦ Belli bir yaştan sonra piyano öğrenebilir miyim?

♦ Piyano öğrenmek için belli bir yaşa gelmek gerekir mi?

Merak etmeyin, yalnız değilsiniz bu soruları her gün yüzlerce insan soruyor ve işte beklediğiniz an! Bu soruların hepsinin cevapları bu yazıda. İçinizi rahatlatacak yazımıza dilerseniz geçelim.


Piyano Çalmak İçin Yaş Sınırı Var mı?
Piyano Çalmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Piyano Öğrenmek İçin Yaş Sınırı Var Mı?

Çocuklar 4-5 yaşlarına geldiklerinden itibaren piyano öğrenmeye başlayabilirler. Çocukları küçük yaşta bir enstrümana yönlendirmek, gelişimlerinde ve sosyal yaşantılarında çok büyük olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Öğrenmenin yaşı olmaz fakat bilimsel bir gerçekten bahsetmek isterim; 20 yaşından sonra piyanoya başlayan insanların parmaklarının açılma süresi bir çocuğa göre daha zor olur çünkü elin fiziksel yapısı yavaş yavaş oturmaya başlamıştır. Ancak bu ”20 yaşından sonra piyano öğrenilmez” demek değildir sadece biraz daha zor olacaktır ama o zorluğun sizi eğlendireceğine ve o zorluğa katlandıktan sonra çalmış olduğunuz enstrümanın sizi tatmin edeceğine eminim.

piyano kursu izmir olarak yapabildiğiniz an piyanoya başlayın ve eğitim sürecini başlatın İzmirde değilsenizde eminim ki istanbulda da piyano kursu istanbul aileleri vardır 🙂 Demem o ki; öğrenmenize engel olabilecek şeyleri yolunuzdan çekin ve bir enstrüman öğrenin çünkü bu müzik ile yürüyeceğiniz yolculuk sizin hayatınızı renklerdirip değiştirecek ve ”İyi ki yapmışım” dediğiniz anlardan biri olacak!


Ayrıca; ilk kez piyano alacaklara da aşağıdaki makaleyi okumalarını öneririz.

İlk Kez Piyano Satın Alacaklara Öneriler