Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Nasıl Temizlenir?

Piyanonuzun tuşları sarı renge doğru dönmeye başladıysa, parlaklığı yavaş yavaş kayboluyorsa artık piyanonuzun temizlenme vakti gelmiş demektir. Unutulmamalıdır ki piyanonun tuşlarıyla, boyalı olan kısmının temizliği aynı şekilde yapılmaz. Bunun için farklı temizleme teknikleri mevcuttur.

Siyah boya ile kaplanmış bölümlerin temizliğine çok dikkat edilmeli ve yıpratılmamaldır. Bunun için bu bölgelerin temizliğinde hafif ve yumuşak bir bez tercih edilip, piyano çok baskı uygulanmadan silinmelidir. Aksi takdirde piyanonun boyası bozulup, boyası çıkabilir.

Piyanodaki tuşların temizliğinde ise yüzey temizleyici spreyler kullanılabilir. Ancak bunlar kullanılırken tuşlara çok baskı yapılmamalı, hafifçe ovularak temizlenmelidir. Çoğunlukla tuşlar plastik malzemeden ya da fil dişinden yapılmaktadır. Dolayısıyla zaman içerisinde solup, sararması doğal bir süreçtir. Bu yüzden bu temizliği belirli aralıklarla yapmanızda fayda var.

Piyano tuşlarını da cilalamanız enstrumanınız daha parlak gözükmesini sağlayacaktır. Ancak cila alırken çok dikkat edilmeli ve piyanoya uygun bir cila alınmalıdır. Aksi takdirde piyano da çok büyük zararlar oluşabilir. Aynı zamanda sürülen bu cilanın tuş aralarına girmemesi çok dikkat edilmelidir.

Piyano temizliğinde mutlaka alkol barındıran temizleyicilerden uzak durmalısınız. Bu tip temizleyiciler, piyanonun üzerinde bulunan malzemelerin boyasının atmasına, aşınmasına sebebiyet verir. Bu yüzden alkolsüz temizleyicileri kullanmaya özen göstermelisiniz. Aynı zamanda piyanoda boyalı bölümlerin silinmesinde ıslak bez kullanmamaya, kullanılacaksa bile bu işlemin bastırmadan, boyayı çıkarmadan yapılmasına özen gösterilmelidir.