Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Nasıl Temizlenir?

 1. Piyanonun boyalı yerlerini temizlemekle tuşlarını temizlemek farklı şeylerdir.
 2. Piyanonun boyasını her zaman yumuşak veya tüylü toz bezleriyle temizleyin. Çok fazla bastırmayın çünkü boyası çıkabilir.
 3. Genellikle piyanoyu cilalamak iyi bir fikir değildir. Çünkü çizilmelere ve yumuşamalara neden olabilir. Ancak piyanonuzun boyası polimer ya da vernikliyse bunu yapabilirsiniz. Bir piyano dükkanına giderek piyanonuz için doğru cilayı öğrenebilirsiniz. Yanlış cilalar piyanoyu mahveder. Silikonlu cilaları kullanmayın.
 4. Tuşlara spreyli temizleyicilerden asla sıkmayın. Bunu nemli bir bez ya da kıyafetle yapabilirsiniz.
 5. Cilanın tuşların arasına kaçmamasına özen gösterin.
 6. Piyano tuşları plastikten ya da fildişinden yapılmıştır. Fildişinden yapılan tuşlar kıymetlidir.
 7. Tuşları temizlerken yapılacak ilk şey tozlarını almaktır. Bir kıyafet parçasını hafif nemlendirin. Biraz sabun da kullanabilirsiniz. Daha sonra tuşları kurulayın ve aralara su kaçmamasına dikkat edin.
 8. Fildişinden yapılmış tuşlar, eğer renkleri solmuşsa çok az miktar diş macunuyla silinebilir.
 9. Alkollü temizleyicilerden kaçının.
 10. Siyah tuşları temizlerken dikkatli olun çünkü ıslak bezler siyah boyanın rengine zarar verebilir.
 11. Pedalları kuru bezle silin.
 12. Eğer piyano sandalyeniz içi açılanlardansa, içindekileri çıkartın ve vakumlayın.
 13. Vakumlu süpürgeyle içindeki tozları çekin.

 

Piyano İle Org Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Piyano ya da nadir olarak kullanılan italyanca ismiyle pianoforte tuşlu bir çalgıdır. Piyanoda ses, teller vasıtasıyla elde edilir.
 • Org da ses, körükle verilen havanın tahta veya metal borulardan geçerken üflemeli çalgılarda olduğu gibi içerdeki hava sütunlarını titreştirmesiyle elde edilir.
 • Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesine neden olur.
 • Org klavyeli ve pedallı bir enstrümandır. Değişik ses tonları ve notalar piyanoda olduğu gibi tuşlarla denetlenir. En çok bilinen türü kilise orgudur.
 • Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır. Solo performanslar, ansambl, oda müziği, eşlik, bestecilik ve prova için oldukça uygun bir enstrümandır.
 • Org batı klasik müzik tarihinin en eski enstrümanlarından biridir. Önceleri daha çok Hristiyanlık ile bağlantılıydı.
 • Piyano ilk 1700’lü yıllarda İtalya Floransa’da BartolomeoCristofori tarafından yapıldı.
 • Org ilk yapımı çok eski yüzyıllara uzanıp (MÖ 150-200 yıllarında) Mısır da Ktesibios adında birinin PanFlavtası’nın çok büyüğünü su gücüyle çalıştırarak sesler elde ettiği ve böylelikle ilk su orgunu yaptığı söylenir.

Piyanodaki Pedallar Ne İşe Yarar?

Pedal, piyanodan çıkan sesin sönmesine engel olan, tınlama süresini uzatan, onu kuruluktan uzaklaştıran bir araçtır. Piyanoda çalınan bir yapıt, ancak pedal yardımıyla elde edilebilen daha farklı renk ile tınılarla zenginleştirilebilir. Etkili bir biçimde yorumlanabilir.  Gerçekten de pedal kullanmadan bir yapıta bestecinin yansıtmak istediği ruh ile karakteri vermek ya da piyanoda şarkı söyler gibi bir çalış biçimi elde etmek neredeyse olanaksız gibidir. Ayrıca, sağlam bir tuşe geliştirilmesinde de pedalın büyük katkısı vardır.

Pedalların Özelliklerinden Bahsetmek Gerekirse ;

Sağ Pedal ; Sesleri dolgunlaştırır ve uzatır. Tınlamaya devam etmesi istenilen notaların sayısını artırır. El ile bağlanması olanaksız olan sesleri birbirine bağlar. Armonik seslerin de esas sesle birlikte titreşmesini sağladığından, o sesin rengini parlaklaştırır, arpejlerdeki boşlukları doldurur bas seslerini uzatarak armoniyi tamamlar. Aksanlı seslerin kuvvetini artırır, ritim duygusunu canlandırır, çalınan cümledeki sesleri tatlılaştırma, yuvarlaklaştırma, renk zenginliği, ışık gölge oyunları verebilme gibi olanaklar sağlar.
Sol pedal; pedal grubunun sol tarafında yer alır. Amacı, “piano” (hafif) nüansı gerektiren pasajlarda daha yumuşak bir yoğunlukta hafif bir ses rengi çeşitliliği elde etmektir. Kuyruklu piyanolarda sonuç daha başarılıdır. Sol pedal kullanımında sağ pedala göre daha az sorunlar yaşanmaktadır. Çünkü, bu pedalın sağ pedalda olduğu gibi armoni değiştikçe değiştirilmesine gerek yoktur.

 • Orta pedal ; pedal grubunun ortasında yer alır. Steinway tarafından geliştirilmiştir. Bazı kuyruklu piyanolarda bulunur. Piyanoda uzatılması gereken sesleri tutmak için kullanılır. Orta pedal konsol piyanolarda bulunmaz. Onun yerine “surdin” ya da “gece” pedalı denilen, sabitleştirilerek susturucu görevi yapan, egzersiz amaçlı kullanılan bir pedal vardır.Orta pedalın katkıları çok önemlidir. Bu pedal sayesinde, genelde bastaki sesler uzatılabilirken ince ses alanı notalar rahat bir biçimde çalınabilmektedir.

piyano kursu İzmir // İzmir piyano dersi