Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Nasıl Çalınır?

Piyano tarihi çok eskilere dayanan ve günümüze kadar farklı evreler geçirerek gelmiş bir enstrümandır.  Piyano dünya müzik tarihinin gelişiminde yeri büyük olan bir enstrümandır. Tüm büyük besteciler bestelerini yaparken piyanodan oldukça yararlanmış ve ana enstrüman olarak piyanoyu seçmişlerdir. Kısa piyanoyu özetlemek gerekirse 88 tuştan oluşan, ikisi de farklı nota anahtarlarıyla çalınmak üzere iki elle çalınan bir müzik aletidir. Piyano çalarken sol eli bas sesler ve genelde akorlar vermek için kullanmaktayız bu nedenle sol elde kalın bir anahtar olan Fa anahtarı kullanılmaktadır. Sol elde ise daha çok solo şeklinde melodi vermek için kullanıldığı için Sol anahtarı kullanılmaktadır.

piyano-kursu-izmir-karşıyakaPiyanoya başlarken öncelikle oturuş ve ellerin pozisyonları çalışılmaktadır. Daha sonra el koordinasyonunu sağlamak için çeşitli parmak egzersizlerine geçilmektedir. Bu koordinasyonu sağlamak için yapılan egzersizler oldukça önem arz etmektedir. Yavaş ve emin adımlarla gidilmesinde yarar vardır. Başlangıç seviyesinde zorlanılan bir çalışma olduğunu sizde çalmaya başladığınızda fark edeceksiniz. Aslında bu zorluğu alt etmenin oldukça basit bir yolu vardır oda adım adım gitmek. İlk olarak en basit egzersizleri tam anlamıyla yapmaya özen göstermelisiniz. Basit diye atlayarak gitmeniz zorlanmanıza neden olmaktadır. Bu kolay alıştırmalar seviye seviye sizin reflekslerinizi iyileştirmek için sırasıyla düzenlenmiştir. Tek yapmanız gereken sağlam adımlarla ilerlemek.

Başlangıç seviyesinde ki temek egzersizler tamamlandıktan sonra nota ve armonide eğitimin içine katılarak ilerlenmelidir. Nota ve armoni özellikle piyano eğitimi için çok önemlidir. Her iki elinizde farklı nota anahtarlarından çalacağı için her iki anahtarı da iyi bilmeniz sizin ilerleyişinizi hızlandıracak yegane şeydir. Piyano virtüözlerinin notaya bakmadan çalması sizi yanıltmamalıdır. O virtüözler o parçayı emin olun yüzlerce kez notaya bakarak çalışmışlardır. İyi bir piyanistin tek yol göstericisi nota defteridir.

Nota ve Armoni egzersizlerinde de aşama kaydettikten sonra şimdi sıra bunları piyano üzerine uygulamaya geldi. İlk olarak piyanoda gam alıştırması yapmanız gerekmektedir. Bu alıştırma hem tuşları temsil eden notaların yerlerini ezberlemede hem de hızlanmanızda oldukça yardımcı olacak bir egzersizdir.

Piyano kursuna veya piyano çalmaya başlarken ilk olarak tek el üzerinden alıştırmaya yapmaya başlamak oldukça yanlış bir tutumdur. Böyle bir uygulamayla çalışmaya başlarsanız hem elleriniz arasında ki koordinasyonu yakala sürecinizi artar hem de çalmanızı oldukça geciktirecektir. En uygun ve en sağlıklı olanı iki el çalışmalarıyla başlamaktır. Bu sayede eller arasında ki koordinasyon daha güçlü olacaktır.

Piyano kursuna başlama aşamasında akıllarda en çok yer eden sorulardan birisi de ‘ Acaba yeteneğim var mı’ sorusudur. Yeteneğin piyano çalma üzerinde etkili olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Ama piyano çalmak için yetenekten daha önemli olan bir şey vardır oda istemek. Yetenek geliştirilebilir bir kabiliyettir. Bir enstrümanın üstüne gitmeden o enstrümanda yeteneğiniz var mı yok mu bilemezsiniz. Yetenek piyano gelişiminde önemlidir ama yeterli değildir. Yeteneği az olan biri çok yetenekli birini daha çok çalışmayla geçtiği tarihte görülmüştür. Müzikte esas olan bir şey varsa oda istemek ve çalışmaktır gerisi mutlaka gelecektir.

Piyano hem eşlik hem de solo bir enstrüman olması bakımından popülerliği oldukça yüksek bir enstrümandır. Kişisel gelişim üzerine de oldukça katkısı olan bir müzik aletidir. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda piyanonun eğitiminin katkıları oldukça fazladır. Piyanonun çocuklarda çabuk karar verebilme, doğru ve sistemli düşünme gibi katkıları bilimsel olarak kanıtlanmıştır.