Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Hakkında

Piyano Hakkında Her Şey

piyanoPiyano, müziğe başlangıçta öğrenilmesi gereken ilk müzik aletidir. Klavyeli ve telli çalgılar grubunda yer alan en önemli müzik aletlerinden biridir.

İtalyan Bartolemeo Cristofori ise, 1709’da Floransa’da yaptığı müzik aleti, ilk piyano; Cristofori de piyanonun bulucusu olarak kabul edilir. Günümüze kadar yapılan değişikliklerle piyano kendi formunu bulmuştur.

Piyanist ise, orgdan sonra ses alanı en geniş olan çalgı olan piyanoyu çalan müzisyenlere denir.

Fazıl Say, Tuluyhan Uğurlu ve Süher Pekinel Kardeşler bilinen piyanistlerimizden sadece bazılarıdır.

Bir piyanoda kaç tuş vardır?

85 tuşa ya da 88 tuştan daha fazlasına sahip piyanoların var olduğu bilinse de genel olarak bir piyanonun 88 tuşunun olduğu ve bunların 36′ sının siyah olduğu söylenebilir.

Kaç çeşit piyano vardır?

Piyanonun telleri ve ahenk tahtası dikey olanına konsol piyano, dik piyano ya da duvar piyanosu, yatay olanına ise kuyruklu piyano ya da kanatlı piyano denir. Kuyruklu piyanolar daha çok konserlerde kullanılır ve konsol piyanolardan daha pahalıdır.

Piyanoyu akort etmek ne anlama gelir?

Telli, yaylı ve vurmalı çalgıların sesini ayarlamaya akort etmek denir. Akort kelimesi, Almanca akkord sözcüğünden dilimize geçmiştir.

Piyanoyu taşımak akordunu bozar mı?

Bu piyanoyu nereden nereye taşıdığınıza bağlı olarak değişir. Taşıdığınız uzaklık küçükse bozulmaz fakat belli bir uzaklık söz konusu ise, o zaman böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Piyanomu hangi sıklıkla akort etmeliyim?

Birçok piyano üreticisine göre yeni bir piyano ilk yılında dört kez ancak sonraki yıllarda ise yılda iki kez akort edilmelidir. Bu arada piyanonuzu sık kullanmıyorsanız bile onu akort edilmiş bir biçimde tutmak gerekir.

Bir piyanonun ağırlığı nedir?

Ortalama bir konsol ya da küçük piyano yaklaşık olarak 150-250 kilo arasında değişen bir ağırlığa sahiptir.

Piyano Kursu İzmir