Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Hakkında Bilgi ve Piyanonun Tarihçesi

Piyano kursumuz tarafından hazırlanmış piyano tarihi hakkında keyifli bir yazı sizi bekliyor, piyano dersi almaya başladıysanız sadece piyano çalmak yetmez müzik aletinizi de tanımalısınız. İşte piyanonun geçmişine kısa bir bakış.

‘’Pianoforte’’, bilinen adıyla piyano vurmalı tuşlu enstrumanlar ailesine üye bir çalgıdır. Piyanoda ses, tellerin birbirleriyle titreşmesiyle meydana gelmektedir. Piyanonun vurmalı tuşlu enstrumanlarda yer almasının sebebi ise içerisinde barındırdığı tokmaklardan kaynaklanmaktadır. Piyanonun iç aksamında bulunan tokmaklar, üzerinde bulunan tuşlara basılmasıyla birlikte harekete geçer. Harekete geçen tokmaklar belirli bir şiddetle tellerle temas eder ve bu sayede ses oluşumu tamamlanır.

Piyano tınılarına birçok farklı müzik tarzında rastlanabilmektedir. Yapısı gereği farklı müzik türlerinde kullanılabilen piyano, yerine göre hem orkestralarda hem de solo çalgı olarak kullanılabilmektedir. Klasik, pop, caz, rock, blues gibi müzik türlerinde ve diğer birçok alanda piyano yaygın olarak tercih edilmektedir. Geniş kullanım alanından, enstrumanın bilinmesinden ve  etkileyici sesinden dolayı piyano dünyada en çok tercih edilen enstrumanlardan biridir.

İlk piyano İtalya’da 17. Yy’da Bartolomeo Cristofori tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda Cristofori piyanonun sadece icadını yapmamış, icadından sonra üzerinde farkettiği mekanik eksikliklere de çözüm getirmiştir. Enstrumanın besteciler tarafından keşfedilmesi ve kullanım alanının artmasıyla birlikte üzerine sonradan parçalar eklenmeye başlamış ve günümüze kadar gelişimini tamamlamıştır.

Aynı zamanda piyano,  temel enstruman olarak kabul edilmekte ve genellikle küçük yaştan itibaren herkesin piyano eğitimi alma gerekliliği sürekli gündeme gelmektedir. Bunun sebebi piyanonun kulak eğitiminde kullanılan yegane enstruman olmasında ve çalım tekniğiyle birlikte kişilerin zihinsel ve bedensel gelişimine katkıda bulunmasından kaynaklanmaktadır.