Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çeşitleri

Piyano 1700 yıllarda ilk olarak İtalya’da ortaya çıkmış bir enstrümandır. Ancak piyano icat edildiği ilk yıllarında günümüzde bildiğimiz şekilde değildir. Zaman içinde farklı kişilerin farklı eklemeler ve çıkarmalarıyla günümüze dek gelmiştir. Yani piyano geçmişten günümüze tıpkı bir canlı gibi pek çok evreler geçirerek gelmiştir. Piyanonun günümüzde halen daha geliştirildiğine şahit oluyoruz. Günümüzde piyano tuşları artık plastik bir doku üzerine işlenerek enteresan haller aldığını görebiliyorsunuz.

Piyanonun yıllar içerinde değişime uğrayarak gelişmesi diğer müzik aletlerine göre daha çok çeşidinin ortaya çıkmasının önünü açmıştır. Piyano birçok ünlü bestecinin enstrümanı olduğu için her dönemde kullanımı oldukça fazladır. Bu sebeple teknolojinin de gelişmesiyle bir çok piyano türleri ortaya çıkmıştır.

Piyano 6 çeşitten oluşmaktadır. Bunlar Kuyruklu Piyano, Konsol(Duvar) Piyano, Elektro Piyano, Hazırlanmış Piyano, Mekanik Piyano, Pnömatik Piyano

Kuyruklu piyano çıkardığı sesler bakımından akustiği oldukça fazla olan piyanolardır. Genellikle konser programlarında kullanılır. Çok yüksek volümler veren piyanolardır. Kuyruklu piyanolarda kapaklar yukarıya doğru açılır bazen gerektiği durumlarda o kapak tamamen çıkartılabilir. Genellikle profesyonellere hitap eden kuyruklu piyano maliyet olarak da daha pahalıdır.

Konsol piyanolar ise kuyruklu piyanolara göre daha volüme sahip evde kullanılması daha rahat olan piyanolardır. Kapladığı boyut daha az olduğundan genellikle evlerde çalışmalarda kullanılır ancak iyi bir konsol piyano çok iyi konser çıkartacak derecede kaliteli olabilir. Bu tamamen konsol piyanonun kalitesi ile ilgilidir. Konsol piyanoların maliyeti kuyruklu piyanolara göre daha uygundur. Aynı zamanda duvar piyanoda denmektedir.

Elektro piyanolar rezonansı çalgının mekanizmasına dahil olan ya da dışarıdan bağlanan yükselteçlerin sağladığı bir piyano çeşididir. Yani tuşlara basıldığında piyanonun verdiği ses önceden yüklenen seslerden oluşmaktadır. Taşınabilirliği ev elde edilmesi bakımından daha çok tercih edilen piyano çeşitleridir. Elektro piyanolarda tamamen akustik sese sahip olmasa da akustik sese yakın olan kaliteli çeşitler vardır. Bu kaliteli çeşitlerin maliyeti de oldukça fazladır.

Hazırlanmış piyano yurtdışında bilinen ismiyle prepared piyano dilimize hazırlanmış piyano olarak geçmiştir. John Cage’in 1940’larda bize sunduğu piyano çeşididir. Piyano tellerinin arasında farklı cisimler yerleştirerek oluşturulan piyanodur.

Mekanik piyano sistem üzerinde dişler bulunan tahta bir silindir, bir zemberekle döndürülür ve çekiçleri hareket ettirilerek çalışmaktadır. 1880lerin Amerika’sında ortaya çıkmış bir piyano türüdür.

Pnömatik piyano otomatik bir piyanodur. En enteresan piyano türleri arasında başı çeker pirinç delikleri ile uyuşan karton bir rulonun deliklerinden çalgının içine hızla giren havanın basıncıyla çekiçlerin hareket ettiği otomatik bir sisteme sahiptir.

Piyano kursu izmir aramalarıyla piyano kursu sitemize ulaşıp daha ayrıntılı bilgi de almanız mümkündür. Bol piyano dolu günler dileriz.