Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çeşitleri

Öncelikle piano nedir ne zaman ortaya çıkmıştır buna cevap verelim.Piano 1700 yıllarında İtalya’da ortaya çıkmış bir enstrümandır.İlk icat edildiği yıllardaki piano ile şuanki modern pianolar arasında oldukça fark vardır.Zaman içersinde farklı kişiler tarafından farklı eklemeler çıkarmalar yapılması sonucu bugünkü haline gelmiştir ve hala günümüzde değişmekte ve gelişmektedir.Bu değişmeler ve gelişmelerin sonucunda da bir çok piano çeşiti ortaya çıkmıştır.Genel olarak 6 geçişit piano varıdr.

Duvar (Konsol) Piyanosu;telleri ve armoni tablosu düşey olan piyanodur.Az yer kapladığı için evlerde daha çok tercih edilen, genellikle ladinden imal edilen akustik piyano türüdür.

Elektro Piyano;rezonansı çalgının mekanizmasına dahil olan bazen de dışarıdan bağlanan yükselteçlerin sağladığı bir piyano çeşididir.Günümüzde elektro pianolarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Elektro piyanoların bakımının neredeyse olmaması ve taşınmasının kolay olması gibi etkenler  daha kullanışlı hale getirmektedir.

Prepared (Hazırlanmış) Piyano;tellerinin arasına çalgının tınısını değiştirmek için çivi, tahta, maden ya da kauçuk parçalarının yerleştirildiği bir piyano türüdür.

Kuyruklu Piyano;telleri ve armoni tablosu yatay olan piyano çeşididir.Kuyruklu pianonun en büyük özelliği büyük olması ve görüntüsü ile gözleri kamaştırmasıdır ancak bu ihtişamı ile kuyruklu pianolar oldukça pahalıdır ve hatta bir ev fiyatını bulabilen miktarlara sahiptir.Genel olarak konser piyanolarıdır ve konser salonlarında kullanılır.

Mekanik Piyano;Amerika’da 1880 li yıllarda icat edilen piano çeşitidir.

Pnömatik Piyano;pirinç ve cetvelin delikleri ile uyuşan karton bir rulonun deliklerinden çalgının içine hızla giren havanın basıncıyla çekiçlerin hareket ettiği otomatik bir piyanodur.

piyano kursu İzmir // İzmir piyano kursu