Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çalmayı Öğrenmek İster misin?

Kimler piyano kursu alabilir ve piyano çalabilir? Piyano çalmak için yetenek gerekli midir?

Piyanoyu çalma isteğine sahip olan herkes piyano kursu alabilir ve piyano çalabilir.Günümüze ve tarihimize baktığımızda piyano çalabileceğini düşünmediğimiz işitme engelli,görme engelli ve hatta eğitilebilir zihinsel engelli vatandaşlarımızın bile doğru eğitimle piyano çalabildiğini görürüz.

Piyano çalmada yetenek çoğu zaman ikinci plandadır.Tabi ki öncelikli olarak piyanoya başlama amacı da önemlidir. Eğer profesyonel anlamda ilerlenmek isteniyorsa yetenek biraz daha ön plana çıkar fakat hobi amaçlı amatör olarak ilerlenmek isteniyorsa yetenekten önce piyano çalmaya duyulan istek faktörü göz önünde bulundurulur.

Piyano çalma veya piyano kursuna başlama yaşı kaçtır?
Kişinin fiziksel(hareket sisteminin çok yavaşlaması vb.) ve zihinsel(alzeimer vb.) sağlığı önemli bozukluklara uğramadığı sürece yaşın büyük olması piyano öğrenmeye ve çalmaya engel değildir.Yani hemen hemen her yaş grubu piyano çalmak için uygundur.Çocuklarda üç buçuk ,dört yaş  piyanoya başlangıç için uygun yaşlardır.

Parmaklarım kısa piyano çalabilir miyim?
Piyano dersiyle ilgili en çok sorulan sorulardandır ve yanlış bilinen bir konudur. Parmakların uzunluğu piyano öğrenme sürecinde çok da önemi olmayan bir ayrıntıdır. Mesela Friedrich Chopin, Levon Oganezov, İgor Krutoy gibi ünlü sanatçıların da parmakları kısaydı ama bu onların çok önemli besteler yapmalarına engel değildi.

Ayrıca tıpkı spora başlamadan önce yaptığımız vücudumuzun ısınmasına yönelik hareketler gibi piyano çalmaya başlamadan önce de bilek,el ve parmaklarımızın ısınmasına yönelik hareketler yaparız.Bu el,parmak açma,gevşeme hareketlerini günlük antrenman olarak da uygulayarak parmaklarımızın kısalık-uzunluğunu önemsemeksizin ,parmaklarımızı,ellerimizi piyano çalacak rahatlığa ve gevşekliğe ulaştırabiliriz.

Piyano öğrenmek için ne kadar çalışmalıyım?
Hayatımızın çoğu alanında deneyimlediğimiz gibi yeni bir şeyler öğrenirken çalışınca yani yeterli pratik yapınca başarının geldiğini ve ya arttığını görürüz.Yabancı dil öğrenmek,araba kullanmayı öğrenmek ve ya okuldaki dersleri öğrenebilmek ve bu öğrenimlerde başarılı olmak yeterli pratik,tekrar,çalışmaya bağlıdır.İşte piyano öğreniminde de yeterli pratiklerle desteklendiğinde iyi sonuçlara ulaşılır.Hobi amaçlı piyano eğitimlerinde genellikle haftada bir saat olan dersi takiben her gün 30-45 dakika kadar çalışılmalıdır.Piyano çalmaya uzun süre ara verilmemelidir,pratikler günlük ve düzenli devam etmelidir.

Piyano çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim ? Ne kadar zamanda şarkı çalabilirim?
Öncelikle piyano dersine başladığı seviye,temel müzik bilgisi önemlidilir. Örneğin öğrencinin nota bilgisi yoksa,notaların tuşlardaki yerlerini bilmiyorsa nota öğrenimiyle başlanır. Daha sonra etüdlerle ritim,teknik becerilerinin gelişmesi sağlanır. Sonra önce kolay parçalarla çalışmaya başlanır daha sonra öğrencinin gelişim seviyesine göre giderek zorlaşan parçalar çalışılır. Tabi ki bu süreç içerisinde çalışmanın büyük rolü vardır. Düzenli,devamlı bir çalışmayla yaklaşık 6 ? ayda ünlü piyano eserlerini çalacak seviyeye ulaşılabilir.

Piyano dersi almanın, piyano çalmanın insan hayatına olumlu etkileri nelerdir?
Piyanonun insan hayatında yadsınamayacak düzeyde olumlu etkileri vardır. Piyano insanları rahatlatan tınıya sahip bir ensturmandır. Bu yüzden piyano çalmak da dinlemek gibi insanları rahatlatır,stres faktörünü azaltır,ruhunu rahatlatır.Piyanonun diğer faydalarını inceleyelim;

Birey piyano dersi alır, ve piyano öğrenirse hobi edinmiş olur ve bu onun özgüvenini artırarak toplumdaki duruşunu güçlendirecektir.
Piyano çalarken sağ ve sol ellerde farklı notalar basılır. Bu da vücudumuzun farklı bölümlerini aynı anda çalıştırabilmemizi sağlar. Ayrıca piyano çalmak el göz koordinasyonun gelişmesine ve hafızanın güçlenmesine yardımcı olur.
Piyano öğrenmek için düzenli çalışma önemlidir.piyano öğrenirken çalışmaya bol zaman ayırırız.Bu da bireydeki çalışma disiplinini geliştirir.

Yapılan araştırmalar piyanonun zeka gelişimine %50 etki ettiğini ve çocukların derslerindeki başarısını artırdığını gösteriyor.
Son olarak;Boş vakitlerimizde telefon bilgisayarda kalitesiz zaman geçirmek yerine piyano çalarak zamanımızı değerli kullanabiliriz.