Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano çalmak zor mudur?  

Piyano eğitimine başlamayı düşünen herkesin aklında Piyano çalmak Zor mu? Sorusu vardır. Bu soru bazen o derece etkilidir ki; içinizdeki isteği öldürebilir. Aklınızdaki bu soruya; alanında uzman piyano eğitmenlerimizin yazdığı bu yazıyla cevap vermeye çalıştık.

Piyano Çalmanın Zorlukları

piyano-kursu-izmir-bostanlıHer enstrümanın başlangıç aşamasında belli başlı zorlukları vardır. Bu zorluklar eğitmenin öğrenimi kolaylaştırması ve öğrencinin çalışmalarını zamanında yapması sayesinde azalır.

Piyanoda en zor nokta iki eli de aynı anda kontrol etmektir. Bu da aşılması çok kolay bir zorluktur. Bunun dışındaki çekeceğiniz zorluklar tamamen geçicidir. Aşama aşama bu zorluklar size kolay gelecektir.

Piyano çalabilmek için yetenek gerekli midir?

Piyano çalmaya başlarken akıllara takılan bir diğer önemli sorun ise piyano çalmak için yetenekli miyim acaba sorunudur. Piyano çalmaya başlamadan yetenekli olup olmadığınızı bilemezsiniz. Zira yetenek geliştirilebilen bir şeydir. Dünyanın en yetenekli insanları arasında olun bunun farkında olmadığınız sürece pek bir işe yaramayacaktır

Yazının başında da dediğimiz gibi yetenek geliştirilebilir bir unsurdur. Yeteneğin olması elbette piyano çalarken oldukça katkısı olan bir unsurdur. Ama yetenek tek başına yeterli değildir. Yeteneği hiç gelişmemiş kişi azim ve istek ile daha çok çalışarak oldukça yetenekli birini çalma açısından geçebilir.

Piyano Çalmak İçin Parmaklar Nasıl olmalı?

Bir diğer akıllara takılan sorun ise parmakların piyano çalmak için müsait olup olmamasıdır. Parmakların çok uzun olması veya çok kısa olması piyano çalmanızı çok çok etkileyen bir unsur değildir. Evet piyano çalan kişilerin parmaklarının çok kısa olmadığı bir gerçektir. Ama sizde yapacağınız birkaç kolay hareketle ellerinizin açısını arttırabilirsiniz. Bunun için birkaç egzersiz vardır. Bunlardan birisi parmaklarınızın her birine esnetme egzersizleri yapmaya çalışın. Örneğin parmaklarınızı sırasıyla dikkatlice birbirinden mümkün oldukça fazla ayırın ve bu pozisyonda 10 -15 saniye tutun. Bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız halinde parmakları uzun olan kişilere kıyasla hiçbir eksiğiniz olmayacaktır.

Piyano Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sistemli ve programlı olmanız gerekmektedir. Her gün programlı bir şekilde vakit ayırarak çalışmalısınız.
  • Oturuşumuzun ve parmak pozisyonun doğru olması gerekmektedir.
  • Elimizin ve parmağımızın hiçbir bölümü kasılmadan rahat bir şekilde durması gerekmektedir.
  • Elinizin üstü, bileğiniz ve dirseğinizin aynı hizada durması gerekmektedir.
  • Parmaklarımızın tam ucuyla tuşlara basmanız gerekmektedir.
  • Ayaklar ise pedalları aktif kullanabilecek şekilde olmalıdır. İki ayakta pedallara tam ulaşır şekilde durmasını sağlamak için koltuk ayarları ile oynayabilirsiniz.

Piyano çalarken bileğimizi ve dirseğinizi oynatmamalısınız, parmaklarınızın ağırlığı ile tuşlara basmalısınız. Çeşitli egzersiz ve tekniklerle hızlı olmanızı ve kas gelişiminizi en üst dereceye getirmeyi sağlayabilirsiniz. Böylece parmaklarınız gelişecek ve hızlı olması sağlanacaktır.

Piyano çalmak kolay mı? Sorusuna yazımızda cevap vermeye çalıştır. Hala aklınızda sorular ya da merak ettikleriniz varsa Piyano Kursu İzmir sitemize tıklayarak sorularınızı bize direkt iletebilirsiniz.