Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çalmak Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi İçin Yararlı Mıdır?

Sanatla uğraşan insanların daha zeki ya da daha algıları açık olduğu her zaman öne sürülen bir savdır. Bazı kesimler bu savın sanatçıların uydurması olduğunu düşünürken bazı kesimler ise bu savı desteklerler. Ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma sorunun cevabı için yeterince açık verilere ulaşılmasını sağladı. 

Bu nedenle bu yazımızda sizler için Piyano Çalmak Çocuğunuzun Zihinsel Gelişimi İçin Yararlı Mıdır? Sorusuna cevap vereceğiz. 

Piyano eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Psikoloji Bilimi dergisindeki bir araştırmaya göre, yukarıdaki sorunun cevabı evet. Çalışmaya katılan genç katılımcılara ilk olarak on ayrı alanda entelektüel işlevin yönlerini değerlendiren tam Weschler zeka testi verildi. Çalışmanın sonunda testi tekrar aldılar. Sonuç? Sadece dokuz ay boyunca haftalık piyano dersleri alan çocukların puanları, müzikal olmayan akranlarına kıyasla küçük ama önemli bir artış gösterdi.

Zorluklar Gelişimin Önünü Açıyor 

Araştırma, piyano çalmayı öğrenmenin zorluklarının çocukların beyinlerinin benzersiz yetenekler geliştirmesine neden olduğunu gösterdi. Ve aynı anda ve doğru bir şekilde iki farklı melodiyi çalmaya çalışan herkesin, biri sol elle, diğeri sağda, farklı ritimlerde farklı zamanlarda farklı parmak kombinasyonları kullanarak, aynı fikirde olma ihtimalinin düşük olduğunu da bu araştırma ortaya koydu. Böylece çocukların sentez yapma yetenekleri ve sorun çözme becerilerinin de daha da geliştiği bir kez daha ispatlanmış oldu. 

Piyano Çalmak Zihni Geliştirir Mi?

Yani, bir çocuğun zihni piyano çalarak gelişir mi? Neredeyse kesinlikle ve birçok yönden bu sorunun cevabı evettir. Çocuğunuz belki bir Einstein olmayacak piyano çalarken ama her küçük şey gelişimine fazlasıyla yardımcı olur.

Bununla birlikte, çocuğunuzun sadece onu daha iyi veya daha akıllı bir insan yapacağı için piyano çalmasını istemenin çok iyi bir neden olmadığını unutmayın. Çocuklar doğal bir müzik sevgisine sahip olmalıdır. Hiç kimse müzik sevgisi ve kendini ifade etme arzusundan başka bir şey için Piyano çalmayı öğrenmemelidir.