Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çalışırken Bilmeniz Gereken 4 Önemli Teknik

Piyano çalarken birbirinden farklı etütler ve çalışma metotları kullanılırız. Bu metotların her biri piyano çalma konusunda farklı bir özelliği geliştirir ya da perçinler. Fakat hiçbiri tek başına yeterli değildir. Bu nedenle farklı teknikler ve çalışma prensipleri gelişiminizi daha da ileriye götürecektir.

Piyano kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.. 

Bu sebeple biz de bugün sizlere piyano çalışırken bilmeniz gereken birkaç önemli noktaya değinmek istedik. 

Nota Okumaya Da Kulaktan Çalmaya Da Çalışın

Müzik okumak, neredeyse tüm profesyonel piyanistlerin sahip olduğu hayati bir beceridir. Piyano için diğer enstrümanlardan daha fazla müzik yazılmıştır. Ve bu yazılan parçaların da çoğu dünyanın en büyük müzisyenleri tarafından yaratılmıştır, oldukça karmaşık geçişlere ve notalara sahiptirler ve bu nedenle okumadan öğrenmek neredeyse imkansızdır.

Çok fazla piyano müziği, özellikle de klasik müzik besteleri, iyi okuma becerilerine bağlı olduğundan, birçok piyanist kulaktan çalma yeteneğini geliştirmez. 

Gerçekten yetenekli bir piyanist olmak için ise, her iki beceriyi de geliştirmek için çalışılmalıdır. Biri diğerini tamamlar, notalar olmadan doğru notaları nasıl çağıracağınızı bilmek, aynı zamanda müziği hızlı bir şekilde nasıl okuyacağınızı bilmek, herhangi bir zamanda size en iyi şekilde hizmet eden herhangi bir taktiği kullanmanıza izin verecektir.

Şarkı Söylemek Son Derece Önemlidir

İyi bir müzik kulağının temeli, perdeyi eşleştirebilme yeteneğidir, bu da piyanoda çalınan bir notayı doğru bir şekilde söylemek anlamına gelir. Bir sonraki adım, aralıklarla şarkı söylemeyi öğrenmektir. 

Şarkı tüm müzisyenler için tavsiye edilir. Bu, kulağınızı geliştirmenin en iyi yoludur. Sesinizin kalitesi hakkında endişelenmeyin çünkü başkaları için şarkı söylemeye hazırlanan bir vokal değilsiniz, aksine farklı aralıkların sesine aşina oluyorsunuz, böylece onları tanıyabilirsiniz.

Müzik Teorisi Çalışmayı İhmal Etmeyin

Bazı insanlar için,” müzik teorisi ” ezoterik akademik arayışların kokusunu alır ve korkutucu görünebilir. Diğerleri için, özellikle de çocuklukta müzik dersleri alanlar için, bu ifade, sıkıcı öğretmenlerin eğlenceli şeylerden önce zorla çalıştırdığı bir şeyi ifade etmektedir. Ancak doğru tutum ve yaklaşımla, müzik teorisi yeni bir dil öğrenmek kadar ilgi çekici olabilir.

Teori olmadan müzik öğrenmek, dilbilgisi kurallarını anlamadan okumak veya yazmak gibidir. Müziğin ” neden” ini kavramak, onunla ilgili her şeyi kolaylaştırır.

Mümkün Oldukça Sık Pratik Yapın

Pratik yapmak hem kas hafızasını geliştirmek hem de piyano çalarken yaptığınız hatalardan sıyrılmak için en temel yollardan biridir. Bu nedenle ne kadar sık pratik yaparsanız çalış tekniğiniz ve piyanoya olan hakimiyetiniz de artacaktır. Siz kaslarınıza ve zihninize gerektiği kadar zaman ayırırsanız karşılığını daha iyi piyano çalarak ve istediğini noktalara daha iyi gelerek alabilirsiniz.