Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Çalarken Şarkı Söylemek

Piyano Kursu İzmir olarak bugün yazımızda sizler için Piyano Çalarken Şarkı Söylemek konusunu ele alacağız.. Piyano öğrencileri ve öğretmenleri her zaman nasıl daha iyi piyano çalarım sorusuna cevaplar aramaktadırlar. Tabi ki bunun pek çok yolu da vardır. Fakat bugün size daha önce belki de duymadığınız bir yöntemden bahsedeceğiz. Daha iyi piyano çalabilmek için şarkı söylemek.

Müziğin kökleri ritim ve şarkıdır. Biri vücudun bir hareketi ya da vücudun bir davul gibi bir şeye çarpması, diğeri ise ses yoluyla duyguların ifadesidir. Piyano şüphesiz bir vurmalı çalgıdır. Bir davula vurmak yerine, tuşlara çarpıyoruz. Ama piyano da şarkı söyleyebilen bir enstrümandır. En iyi besteciler ve piyanistler bunu her zaman kabul etmişlerdir.

Piyano kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Tarihten Beri Gelen Bir Bilgi

Aslında piyano çalmayı daha da geliştirmek için şarkı söylemek yeni bir bilgi değildir. Frédéric Chopin, şarkı söylemenin piyano çalmak için ne kadar önemli olduğunu anladı. Kendi piyano öğrencilerini günün büyük şarkıcılarını dinlemeye ve piyanoda bir melodiyi aynı şekilde şarkı söylemeyi deneyerek öğrenmeye çağırdı.

Notaları Ezberlemenin En Kolay Yolu Melodileri Seslendirmek

Yalnızca bilinen ya da bestelenen bir şarkıyı değil, çalıştığınız etüte ya da şarkıya uygun aynı melodideki sözleri söylemek de sizi en az bir şarkı söylemek kadar geliştirir. Özellikle, tıpkı sesli kitap okumanın diksiyonunuzu düzelttiği gibi sesli şekilde şarkı söylemek de melodik hafızanızı geliştirmektedir. Bu nedenle piyano çalarken bir yandan şarkı söylemek bedeninizin birden fazla odağının aynı işleve odaklanmasını sağlar. Ve bu teknikle ilerlemenin sizin için ne kadar kolaylaştırıcı olduğunu görürsünüz.

Piyano derslerinde de çoğu zaman bu teknik uygulanır. Özellikle parça çalışmalarında eğitmenler şarkıyı en azından mırıldanarak çalmanın notaları ezberlemeye çalışmaktan çok daha kolay olduğu konusunda hemfikirdirler. 

Eğer siz de piyano çalmaya başlamak istiyorsanız ya da zaten başladınız ve adımlarınızı hızlandırmak istiyorsanız bu tekniği deneyebilirsiniz.