Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Piyano Bakımı Nasıl Yapılır?

Piyano, bulunduğu çevreden etkilenen bir enstrümandır. Bu yüzden düzenli bir şekilde, büyük dikkatle bakımına özen gösterilmelidir. Eğer bunları yapar, piyano kursumuzun önerilerini dikkate alırsanız, piyanonuzu seneler boyu sağlıklı ve faydalı bir şekilde kullanabilirsiniz.

 pianoPiyano bakımı nasıl yapılmalıdır?

*Piyanolar; nemden, rutubetten ve güneş ışığından önemli derecede etkilenen aletlerdir. Bu nedenle oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Kalorifer gibi yerlere yakın olmamalıdır. Aşırı rutubetli veya aşırı nemli bir ortamda bulunmamalıdır.

*Güneş ışığını direk gördüğü takdirde piyanonun ses ve akort sistemi zarar görebilir. Güneş ışığının sürekli değişmediği bir ortamda bulunmalıdır. Bu durum piyanonun boyasına bile zarar verebilir.

*Duvar ile piyanonun arasında en az 5-10 cm olması gerekir. Duvara kesinlikle yapıştırılmaması gerekir.

*Piyanonun içine küçük bir tabakta naftalin veya güve engelleyici ilaç koyarak güve oluşumunu engellemelisiniz. Bu ilacın veya naftalinin etkisi geçmişse yenilemeyi unutmayınız.

*Eğer piyanonuzda tekerlek sistemi yoksa temizlik sırasında hareket ettirmeyiniz. Çoğu yeni markada bu sistem vardır. Eğer piyanonuz tekerlek sistemini sahipse temizlik sırasında dikkatli ve yavaş bir şekilde hareket ettirebilirsiniz. Piyanonuz tekerlek sistemine sahip değilse akordu bozulabilir.

*Piyanonuzu kullanmadığınız zamanlarda kapağını kesinlikle kapalı olarak tutmalısınız. Eğer piyanonuzun kapağı uzun süre açık kalırsa içine toz kaçar ve piyanonun boyasının deforme olmasına neden olur.

*Piyano bakımı için mevsim faktörü de çok önemli bir unsurdur. Piyano genel bakımı ve akort düzenlemesi yaz ve kış aylarının başında yapılmalıdır. Akort yapıldıktan 6 saat sonra piyano çalınmaya başlanabilir. Eğer yaz aylarında bakımı yapılmazsa piyanonun sesinde bozulmalar fark edilecektir. Kış aylarında ise piyanonun tellerinin sertleşme ihtimali göz ardı edilmemelidir.

*Bütün bunların dışında piyanonun haftalık tozunu almanız gerekir. Bunun için pamuklu bez kullanabilirsiniz. Bezin hafif nemli olmasına özen göstermeniz önerilir. Ama kesinlikle herhangi bir kimyasal veya çamaşır suyu gibi maddeler kullanmamalısınız. Piyanonuz kalıcı hasarlar alabilir.

*Piyano temizliği için özel olarak üretilen malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeleri temin etmek sizin yararınıza olacaktır. Bu ürünleri pamuklu bir bezle piyanonuzda kullanmanız yeterlidir.

*Egzersiz çalışmalarınızda piyanonun sadece belirli yerlerine uzun süreli olarak vurursanız, piyanoda denge sorunu yaşanabilir. Bundan kaçınınız.

Ufak bir notta düşmek istiyoruz, yazımızın hazırlanmasında “piyano kursu izmir” kadar destek olan “piyano kursu istanbul” a teşekkür ederiz.