Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Ne kadar zamanda piyano çalarım?

Piyano kursu almak isteyen, piyano öğrenmek isteyen bireylerin akıllarına takılan soruları tek tek yanıtlayacağımız yazı dizimize başlıyoruz.

Piyano almak istiyorum, piyano resitali nedir, piyano tarihçesi ve piyano terimleri, piyano üzerinde notalar, piyano akorları, piyano fiyatları, piyano jazz akorları, piyano şarkı notaları, piyano çeşitleri, piyanonun icadı, piyano başlama yaşı, piyano notalarını öğrenme, piyano markaları diğer yazılarımızda tek tek işleyeceğimiz konular.

Bu yazımızda öncelikle piyano çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim sorusunu cevaplayacağız ve sonrasında ise piyano kursu ile ilgili ve piyano ile ilgili genel bilgiler vereceğiz.

Piyano çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim?

piyano kursu izmirBir müzik aletini çalmayı öğrenmek için geçen süre tamamen kişiden kişiye değişir, kimisinin 1 derste yaptığını kimisi 10 dakikada kimisi 3 derste yapabilir bu tamamen ilgi ve alaka ile ilgilidir. Peki kardeşim bize bir şeyler söyle ne kadar zamanda piyano çalabiliriz ortalama olarak diyenlere basit bir örnek vereyim, siz beni görmediniz ben de sizi görmedim bu yüzden bir şeyler söylerken bir süre verirken tamamen tahmini olarak cevap verebilirim, ben şuan 85 kiloyum ideal kilom 70, ne kadar zamanda 70 kilo olurum?

Sorduğum sorunun cevabını vermeniz zor çünkü benim beslenme alışkanlıklarım önemli ve her gün spora vakit ayırıp ayırmadığım ve piyano öğrenmek de böyle bir şey, eğer evde düzenli çalışmazsanız kimse size bir süre veremez, ayrıca zamana takılmamalısınız, örneğin biri size 4 ayda piyano çalmayı öğrenirsin dese bu neyi değiştirek, aslında hiç bir şeyi değiştirmeyecek sadece siz bir beklentiye gireceksiniz 4 ay sonunda piyano çalmak beklentisine, peki size 4 ayda çalabilirsiniz diyen piyano kursu ya da piyano öğretmeni 4 ayda hangi seviyede şarkı çalabileceğinizi söyledi mi?

Şimdi yazımızı kısaca bir toparlayalım piyano öğrenme süremizi belirleyen etkenleri sıralayalım;

1. Her gün piyano çalışmaya ayıracağınız süre
2. Piyanoda gelmek istediğiniz seviye
3. Piyanoya olan yatkınlığınız

Yukarıda saydığımız 3 unsuru bildikten sonra ancak bir piyano kursu size ne kadar sürede piyano çalabileceğinizi söyleyebilir.

Tarihin en eski çalgılarından biri olan piyano diğer enstrümanlarında atası olarak bilinmektedir. Geçmiş dönemlerde özellikle büyük bestecilerin en çok kullandığı enstrümandır. Klasik bestelerde piyano oldukça çok yer almaktadır. Hem solo hem de eşlik çalgısı olması nedeniyle bestecilerin en çok rağbet ettiği enstrümandır. 88 tuşu vardır. İki elle çalınmaktadır. Eller farklı nota anahtarlarını temsil etmektedir. Bas sesleri ve akorları veren sol el Fa anahtarıyla hareket etmekte, daha çok melodi çıkartan sağ el ise Sol anahtarına göre hareket etmektedir. İki elle çalınmasından dolayı el koordinasyonun gelişmesi gerekmektedir. Beyni çift yönlü çalışmaya zorlayan ve beyin-parmak ilişkisini güçlendiren bir ilişki gerektirmektedir.

Yazımızın geri kalanını okumadan önce dilerseniz piyano ne kadar sürede öğrenilir bağlantısına tıklayarak bir başka yazımız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Piyano ilk olarak pianoforte adıyla 1700’lü yıllarda İtalya’nın Floransa kentinde BartalommeoCristofori tarafından yapıldı. İlk piyanoda basılan kuvvete dayalı olarak, o oranda ses çıkarması nedeniyle pianoforte adı verilmişti. Anlam olarak güçlü ve hafif anlamına gelmektedir. Piyano bir anda bulunan bir enstrüman olmamıştır. Zamanla geliştirilerek ortaya çıkmış bir enstrümandır. Örneğin Fransız Marius’un tokmaklı klavseni bulmasıyla piyanonun temelleri atıldı. Daha sonralı Alman ve Viyano usulü piyanolar ortaya çıkmaya başladı. Sanayinin gelişmesi ile Sanayi tipi kolay üretilebilen ve kolay elde edilen piyanolar çıkmasıyla piyanonun popülaritesi arttı son olarak pedal sisteminin bulunmasıyla piyanonun gelişimi tamamlandı. İlk düz piyanoyu, 1789’da İrlandalı William Southwell yaptı

Piyano çalmaya başlarken genel geçer bir müfredat olmamakla birlikte bazı işlenmesi gereken konular ve doğru yerden başlanması gereken alıştırmalar vardır. Piyano eğitimine bazı müfredatlar da tek elle başlanmaktadır. Bu kesinlikle öğrenmeyi güçleştiren ve uzunlaştıran yanlış bir tutumdur. Direk iki elle başlanmalıdır. Böylece iki el koordinasyonun gelişimini daha çok destekler ve gelişimini birlikte sağlanabilir. İlk olarak nota bilgisinden başlanmalıdır. Nota ile beraber teknik çalışmalar ilişki yürütülmelidir. Bu şekilde disiplinli ve gayretle çalışıldığı taktirde öğrencinin gelişimini kısa sürede arttırıp 2 ay gibi kısa bir sürede basit parçalara geçiş yapılabilir.

Piyano eğitimi haftada bir gün alınması kafidir. Bu haftada bir günün alıştırmaları her güne yayıldığı ve evde tekrarlar yapıldığı sürece gelişim oldukça kısa sürecektir. Ama haftada bir gün dışında hiç piyano çalışmamanız halinde gelişiminiz oldukça uzayacak ve zorlaşacaktır. Disipli bir çalışma halinde en çok 3 ay içinde piyanoda parça çalabilir hala gelebilirsiniz.

Piyano dünyanın belki de en önde gelen enstrümanlarındandır. Oldukça yaygın kullanılan piyano zihinsel ve psikolojik açıdan bireyi en çok geliştiren enstrümandır. İki elle çalışmasından dolayı beyini çift yönlü çalışmaya zorlayan ve iki el arası koordinasyonu geliştiren bir alet olması bakımından birey üzerinde oldukça geliştirici özelliklere sahiptir. Ayrıca metronomunda piyano eğitiminde büyük yarar vardır. Bütün müzik türlerinde  yeri olan piyanonun bu sayede saygı duyulan bir enstrüman olması olağandır.

Piyanonun tuşlu bir çalgı olması nedeniyle yapısal olarak kolay çalınması cazibesini arttırmaktadır. Geniş bir yaş yelpazesine hitap etmektedir. Parmak kaslarının tam oturduğu 5-6 yaş aralığından başlayıp sağlığınızın izin verdiği yaşlara kadar çalınabilen bir enstrümandır. Özellikle çocuk gelişiminde oldukça katkısı bulunan piyanonun çocuklarda çabuk karar verebilme, doğru ve sistemli düşünme gibi katkıları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Piyanodaki başarılı gelişimi çocukların özgüvenini arttırarak okul gibi diğer dallarda da başarı göstermesi olağandır.

Piyanoda yeteneğin önemli olmadığını söylemek doğru değildir. Yetenek piyano gelişiminde oldukça önemlidir. Fakat yeterli değildir. Yetenek geliştirilebilen bir etkendir. Her insanda yetenek vardır bu yeteneği çalışma ve disiplin ile ortaya çıkartabilir. Çalışmadan bir yetenek hiçbir işe yaramamaklar beraber yeteneğin fark edilmemesine neden olacaktır. Yetenekli olmak piyano çalmak için bir gereklilik değildir. Her insan aynı oranda yeteneğe sahip değildir. Yeteneği az olan biri çok yetenekli birini daha çok çalışmayla geçtiği tarihte görülmüştür. Yetenek piyano çalmayı destekleyen ve geliştiren bir etken olsa da çalışmak bu etkenden daha yüksek bir etkiye sahiptir. Motivasyonlu ve disiplinli bir şekilde çalışmak yetenek yüzdesini daha da ileriye çekerek gelişiminizi oldukça güçlendirecektir. Herkes düzgün bir eğitimle piyano çalabilir önemli olan çalışmak, istek ve azimdir.

Piyano kursları genellikle ayda 4 haftada 1 saat şeklinde programlanmaktadır. Yetişkinler için bu program yeterlidir. Ancak çocuklarda konsantreyi 1 saat sağlamak oldukça zordur. Çocuklarda 30 dk aralığında bir eğitim oldukça yararlıdır. Lakin bu eğitim sadece haftada bir saatle sınırlandırılmamalı her gün yapacağınız egzersizlerle gelişiminizi hızlandırabilirsiniz.