Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Müzikte Dalcroze Metodu

Piyano Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Müzikte Dalcroze Metodu konusunu ele alacağız.. İsviçreli besteci ve müzik eğitimcisi Émile Jaques-Dalcroze, ritmik hareketin hem müzik yapmak hem de müzik öğrenmek için kritik bir bileşen olduğuna inanıyordu. Bu yol gösterici ilkeyi kullanarak, şimdi Dalcroze eurhythmics veya Dalcroze yöntemi olarak bilinen bir müzik eğitimi biçimi geliştirdi. Peki müzikte Dalcroze metodu denildiğinde tam olarak neden bahsediliyor hiç merak ettiniz mi? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için müzikte Dalcroze yöntemini ele alacağız ve prensiplerinden bahsedeceğiz.  

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Müzikte Dalcroze Metodu

Dalcroze Metodu Nedir     

Yaygın olarak eurythmics olarak bilinen Dalcroze yöntemi, İsviçre’de besteci ve pedagog Emile Jaques-Dalcroze tarafından geliştirilen deneysel bir müzik öğretim yöntemidir. Dans ve kinestetik ritim oyunlarını, yapı, ritim ve müzikal ifade dahil olmak üzere çeşitli müzik unsurlarını öğretmenin bir aracı olarak vurgular.

Dalcroze metodu, yirminci yüzyılın başlarında ve ortalarında Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan çeşitli müzik öğretme yöntemlerinden biridir.

Diğerleri arasında Kodály yöntemi, Orff Schulwerk ve Suzuki yöntemi bulunur. Temel olarak bu yöntemlerin tamamı müzikal kavramlara kinestetik, sosyal yaklaşımları vurgular.

Dalcroze Metodunun Öğeleri Nelerdir

Dalcroze eğitim yöntemi birkaç temel ilkeye dayanmaktadır.

Émile Jaques-Dalcroze, küçük çocukların mümkün olan en kısa sürede müzik eğitimine başlaması gerektiğine inanıyordu. Bu nedenle, Dalcroze eurythmics eğitmenleri tipik olarak müzik dünyasına yeni başlayan okul çağındaki çocuklara öğretir. Bu nedenle erken yaşta başlamak son derece önemlidir.

Aynı zamanda Dalcroze öğretmenleri, doğaçlamanın sezgisel bir müzik anlayışı geliştirmede oynayabileceği rolü vurgulamaktadır. Bu nedenle de eğitimin ve metodun büyük kısmı doğaçlamalara dayanır ve doğaçlama kaynaklı pek çok etüt metot içinde kendine yer bulur.

Dalcroze Eurhythmics, dans ve vücut hareketi yoluyla ritmin daha kolay öğrenilebileceğine inanır. Bu nedenle metot içerisinde enstrüman pratikleri kadar dans ve ritmik çalışmalara da yer ayrılır. 

Aynı zamanda ritmik solfej yoluyla, öğrenciler kalıplar ve alt bölümler doğal haline gelene kadar ritmik eklemler söylerler. Bu nedenle tekniğin en önemli öğelerinden bir diğeri de ritmik solfej ve şarkı söylemektir.