Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Füg Müzik Nedir

Piyano Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Füg Müzik Nedir konusunu ele alacağız.. Müzik terimleri, müziğin varlığını insanlığa hissettirdiği antik çağlardan bu yana sürekli gelişim göstermektedir. Her dönemde farklı müzikal terimler ve terminolojiler ortaya konmaktadır. Füg müzik nedir sorusunun cevabı da yine bu terminoloji içinde kendine yer bulmaktadır. 

Peki siz de füg müzik nedir sorusunun cevabını merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için füg müzik nedir, temellerini nereden alır ve nasıl ilerler sorularına cevap vereceğiz.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Füg Müzik Nedir     

Bir füg, sesler arasındaki kontrpuana dayanan çok sesli bir müzikal formdur. Besteciler tek bir enstrüman için, özellikle bir piyano veya başka bir klavye enstrümanı için veya bunları birkaç bireysel müzisyen için yazabilirler.

Johann Sebastian Bach, klasik müziğin Barok döneminde müzik tarihinin en büyük füglerinden bazılarını besteledi. Bach, hem kontrapuntal kompozisyonun olanaklarını göstermek hem de kendi döneminde yeni bir enstrüman olan piyanonun yeteneklerini sergilemek için fügleri en etkin şekilde kullandı.

Günümüz müzik okullarında ve konservatuarlarında, müzik kompozisyonu öğrencileri kontrpuan, polifoni ve geleneksel müzik teorisi ve uyumu çalışmalarının bir parçası olarak orijinal fügler oluşturmaya devam etmektedirler.

Füg Müzik Hangi Öğelerden Oluşur

Geleneksel bir füg, her bölümün belirli bir harmonik rol oynadığı belirli bir yapıyı takip eder.

Bir füg giriş bölümü, sergileme olarak bilinir. Bir füg sergisi, merkezi melodisi olan öznenin tanıtımıyla başlar. Konu, tüm füg’ün ana motifidir ve diğer melodiler için şablon olacaktır. Bir fügdeki herhangi bir ses konuyu çalabilir; örneğin, bir yaylı çalgılar dörtlüsünde, kemanlar, viyola veya viyolonsel konuyu tanıtabilir.

Sergiyi, baskın veya alt baskın anahtarda farklı bir sesle çalınan konunun neredeyse tam bir kopyası olan bir cevap izler. Bir cevap, konu ile aynı melodiyi içeriyorsa “gerçek cevap” olarak bilinir.” 

Cevap, yeni anahtarı hesaba katacak şekilde biraz değiştirilirse, buna “tonal cevap ” denir. Cevaba kontrpuntal olarak karşı konu adı verilen yeni bir melodi eşlik edebilir.

Bir epizod, bir cevap ve cevaba eşlik eden bir karşı konu oluşturduktan sonra, bestecinin geçtiği bölümdür. Birçok bölüm farklı tuşlar arasında modülasyon yapmak için işlev görür. C majöründe yer alan bir füg, önce G majör ve minör gibi yakından ilişkili anahtarları keşfedebilir ve daha sonra G minör ve hatta C minör gibi daha uzak tuşlara ilerleyebilir.

Birçok füg, kompozisyonu kapatmak için tasarlanmış müzikal materyal olan bir koda ile sona erer. Bir füg kodu, son konu girişinden sonra gelen herhangi bir müziği tanımlar.