Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Daha Verimli Piyano Çalışmak İçin 8 Önemli İpucu

Piyano öğrenmek başlı başına uzun soluklu ve iyi planlanması gereken bir süreçtir. Hem müzik bilgisi hem de kas hafızasını geliştirmeniz gereken piyanoda çalışırken bir taraftan algılarınızın açık ve zinde olmanız da gerekir. 

Bu nedenle biz de bugünkü yazımızda sizler için daha verimli piyano çalışmak için gündelik hayatınızda dikkat etmeniz gereken sekiz önemli noktaya değindik. 

Hazırsanız başlayalım. 

Piyano kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

Daha İyi Uyuyun

İhtiyacınız olan uykuyu almazsanız veya uykunuz tutarsızsa, halsiz ve daha az üretken olursunuz. İyi uyku, her gece, gündüz verimliliğinin kritik bir temelidir. Ve bu verimlilik tabi ki piyano çalışma sürecinizi de etkileyecektir.

Gününüzü Planlayın

Piyano çalışmak için ortalama olarak her gün bir zaman ayırmanız gerekmektedir. Fakat tabi ki bütün günü yalnızca piyano çalarak geçirmek çoğu zaman zor bir iştir. Bu nedenle gün içinde ne yapmak istediğinize dair kaba bir fikir olmadan, ne yapacağınıza karar verirken rölantide zaman harcamak kolaydır. Gününüzü önceden nasıl geçirmek istediğinize dair kaba bir taslak yapın, böylece eylemlerinizin bir amacı olacaktır.

Hedeflerinizi Düşünün

Gününüz ciddi bir şekilde başlamadan önce, planlarınızı kontrol etmek için birkaç dakikanızı ayırın. Hedefleriniz gerçekçi mi? Özellikle farklı bir şey üzerinde çalışmak için ilham alıyor musunuz. Ya da özellikle iyi bir nedenden dolayı bir şeyi ertelemek için ilham almıyor musunuz? Tutarlılık ve disiplin önemlidir, ancak esneklik de önemlidir. Ayrıca, verimli bir şekilde piyano çalışmak için boş zamanlar ve eğlenceli etkinlikler de yaratırsanız, hedeflerinize ulaşma olasılığınız daha yüksektir!

Beklenmedik Durumlar İçin Boşluklar Bırakın

Hayat, bazen titiz planlamanın önüne geçen öngörülemeyen gecikmelerle doludur. Gününüzü çizdiğinizde, uzun kuyruklar, beklenmedik telefon görüşmeleri, akşam yemeğini yaktıktan sonra yeniden yemek yapmak için biraz yer bırakın. Kendinizi aşmaktan kaçınacaksınız ve zaman zaman seçtiğiniz şekilde harcamak için bazı bonus boş zaman kazanacaksınız.

Zamanınızı Takip Edin

Bir şey yapmak için kendinize ne kadar zaman verdiğinize ve görevin ne kadar sürdüğüne dikkat edin. Yakında, işlerin ne kadar sürdüğünü daha iyi anlayacaksınız ve daha verimli bir şekilde planlayabileceksiniz. Buna piyano başında geçirdiğiniz süre ve bir etüte ayırmanız gereken süre de dahil tabi ki.

İşlerinizi Verim ve Eğlenceye Göre Planlayın

Bazen, küçük günlük işleri yoldan çıkarmak, günün geri kalanını daha eğlenceli ve anlamlı hale getirir. Diğer zamanlarda, yorucu bir işten sonra zihinsel bir molaya ihtiyacınız olduğunda akılsız işleri kurtarmak daha yapıcıdır. Hangi etkinlik dizisinin sizi en üretken ve mutlu edeceğini düşünün.

Hayır Demeyi Öğrenin

Her zaman başkalarının isteklerine boyun eğmek, hedefleriniz üzerinde çalışmak için size çok daha az zaman bırakabilir. Üretkenliğinizi engellememek için zamanınızla “bencil” olmanın bazen iyi olduğunu kendinize hatırlatın.

Kendinizi Çalışmak Zorunda Hissetmeyin Ya Da Çalışmadığınız İçin Suçlamayın

Suçluluk duygusundan iş yapmak, tatsız olduğu kadar yararsızdır. Kendinizi ev işleri yaparken, pratik yaparken zorluyorsanız bir adım geri atın ve nedenini öğrenin. Bu hem piyano çalışmak hem de diğer tüm işleriniz için son derece önemlidir.