Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Bir Şarkının Metronomunu Bulmak

Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bir Şarkının Metronomunu Bulmak konusunu ele alacağız.. Müzik yazarken veya icra ederken besteciler, orkestra şefleri ve müzisyenler daha çok tempo olarak bilinen müziğin hızına uyum sağlarlar. Şarkının temposu genellikle dakikadaki atım veya BPM adı verilen metronom olarak ölçülür. Peki bir şarkının metronomunu bulmak için ne yapılması gerekir? 

Siz de bu sorunun cevabını merak ediyor musunuz? Evet diyorsanız doğru yerdesiniz demektir. Çünkü bu yazımızda sizler için bir şarkının metronomunun nasıl bulunacağını açıkladık. İster icracı ister besteci olun bu bilgiler işinizi bir hayli kolaylaştıracak.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Bir Şarkının Metronomunu Bulmak

Metronom Nedir         

Metronomun ne olduğunu anlamak için müzik dilindeki “dakika başına vuruş” (BPM) ifadesi nispeten açıklayıcı bir cevaptır. Örneğin, 60 BPM olarak gösterilen bir tempo, bir vuruşun saniyede tam olarak bir kez ses çıkardığı anlamına gelir. 120 BPM tempo, saniyede iki vuruşla iki kat daha hızlı olacaktır.

Bir Mozart sonatı veya bir elektronik dans müziği parçası yapıyor olsanız da, metronom hızlı tempo, yavaş tempo ve aradaki her şeyi belirtmenin en kesin yoludur. Metronom, film puanlaması gibi müzikal sürelerin tamamen kesin olması gereken uygulamalarda özellikle yoğun bir şekilde kullanılır. Metronom değerleri, en üst düzey profesyonel kayıtlar için dijital metronomları ayarlamak için de kullanılır. Aslında, bazı insanlar dakikadaki vuruşları tanımlamak için “metronom işaretleme” terimini kullanırlar.

Bir Şarkının Metronomu Nasıl Bulunur 

Dijital çağda, bir şarkının metronomunu bulmanın en hızlı ve en doğru yolu, kullanıcıların telefonlarının ekranında duydukları ritmi saymalarını sağlayan bir akıllı telefon uygulaması kullanmaktır. Uygulama, dokunma hızını analiz eder ve bir tempo görüntüler. Ses dosyası olarak kaydettiğiniz bir şarkının temposunu (mp3 dosyası veya WAV dosyası gibi) bulan yazılımı da kullanabilirsiniz. Şarkıyı BPM sayacı işleviyle istediğiniz sayıda DJ yazılım programına yükleyebilirsiniz.

Dijital ses iş istasyonu (DAW) yazılımı ayrıca metronom hesaplayıcılarına sahiptir. Bu programlar mevcut ses dosyalarını analiz edebilir, şarkının metronomunu belirleyebilir ve ek parçaları kaydetmek için kullandığınız bir tıklama parçası oluşturabilir. Mevcut şarkının temposu biraz değişse bile, bu araçlar dilerseniz daha fazla ayarlayabileceğiniz bir şarkı BPM aralığı sağlayabilir.