Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Bir Filmin Müziklerini Yapmak

Piyano Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Bir Filmin Müziklerini Yapmak konusunu ele alacağız.. Bir filmi izlerken bizi en çok etkileyen şeylerden biri de duyguları hissedebilmemizi sağlayan, bizi filmin dünyasına sokan filmin müzikleridir. Peki bir filmin müziklerini yapmak için nelere ihtiyacınız olduğunu düşündünüz mü hiç? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre çünkü bu yazımızda sizler için bir filmin müziklerini yapmak için ihtiyacınız olanlara kısaca değineceğiz. Kim bilir belki bir gün siz de akıllara kazınan, duyulduğu anda hafızalarda filmden kareler canlandıran bir film müziği yapabilirsiniz.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın..

Bir Filmin Müziklerini Yapmak

İhtiyacınız Olanları Bilin    

Bir filmin müziklerini yapmak zor bir iştir. Bir sinema filmi için müzik kompozisyonuna giren, müziğin kendisini yazmaktan orkestrasyona, ses efektlerine, her müzik parçasının filmin son vizyonuna doğru bir şekilde hizmet etmesini sağlamak için müzik süpervizörüyle çalışmaya kadar birçok unsur vardır. 

Bu nedenle bir filmin müziklerini yapmak için öncelikle müzikal bilgiye hakim olmak gerekir. 

Doğru Anahtarı Bulun 

Özgün bir tema oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz sağlam zemini ve özgürlüğü veren herhangi dilde yazmayı öğrenmeniz gerekir. Size bir dizi duyguyu ifade etme olasılığı veren bir anahtar seçin. 

Bu anahtar hem müzikal anlamda  hem de duygusal anlamda sizin için bütün kapıları açacaktır. 

Hikayeye Sadık Kalın

Bir besteci olarak göreviniz bir hikaye anlatmak; hikayeye bağlı kalmak ve asla terk etmemektir. Yönetmenin yarattığı, zarif görüntüleri ve kelimeleri ile aynı anda kullanılabilir olan dünya yaratmanız gerekir.

Bunu yapmak için hikayenin dünyasında yaşamalısınız. Filmdeki ana karakterleri ve yolculuklarını düşünün. Onların hikayesi insan durumu hakkında size ne söylüyor?

Teknik Olana Çok Bağlı Kalmayın

Filmler komite tarafından yapılmaz. Göreviniz yönetmenin liderliğini takip etmek ve ortak bir müzikal vizyon oluşturmaktır. Müziği özel olarak veya hatta teknik olarak tartışmaya başlarsanız, yönetmenin niyetini bildiren önemli alt metni kaçırabilirsiniz.

Yönetmenlerle konuşmaları mümkün olduğunca erken başlatmayı ve bu konuşmanın müziğin hikayeyi nasıl şekillendireceğini bildirmesine izin vermeyi alışkanlık haline getirin. Hayal gücü katilleri olan “gerçeklik” konuşmalarını yapmaktan kaçının ve bunları yapımcıya saklayın.