Piyano Çalmayı Öğrenmenin Eğlenceli Yolu

Bir Filmin Müziği Nasıl Ortaya Çıkar

Piyano Kursu İzmir ailesi olarak bugün sizler için Bir Filmin Müziği Nasıl Ortaya Çıkar konusunu ele alacağız.. Film müzikleri, sinemanın ortaya çıktığı dönemden bu güne kadar her zaman en az filmin senaryosu, oyuncuları ve çekim teknikleri kadar önemli olmuştur. Peki bir filmin müziği nasıl ortaya çıkar,  film müzikleri bestecileri, orkestra şefleri ve müzik editörleri arasındaki farklar nedir diye sorsak merak eder miydiniz? 

Eğer cevabınız evet ise bu yazımız tam size göre. Çünkü bu yazımızda sizler için bir filmin müziklerini yaratan bu üç farklı meslek grubuna kısaca değinerek aralarındaki farklardan bahsedeceğiz.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın.

Bir Filmin Müziği Nasıl Ortaya Çıkar

Film Müzikleri Bestecisi 

Bir film bestecisi, film müziği olarak adlandırılan bir filme eşlik eden müzikal yapıyı oluşturur. Tipik olarak, bir filmdeki orijinal müziğin her yönünden sorumludur.

Bu sorumlulukları sıralayacak olursak bir film müziği bestecisi 

1. Bir filmin orijinal müziğinin tüm yönleri için bir bütçeyi korumak.

2. Müzisyenleri ve personeli işe almak.

3. Film müziğinin bulunması gereken tüm yerleri belirlemek için filmin yönetmeni ile görüşmek.

4. Yönetmenin göz önünde bulundurması için farklı enstrümanlar ve orkestra dokuları üzerine çeşitli temalar seçmeleri için demolar yazmak ve kaydetmek.

5. Filmin bir sahnedeki çeşitli aksiyon dizileriyle senkronize olması için kendi müziklerini bestelemek.

6. Orkestra müziği yaparak, bireysel enstrümanlar çalan canlı sanatçılar kullanarak veya bir MIDI klavyesi tarafından kontrol edilen yazılım enstrümanlarını kullanarak müzik kaydını yönetmek.

7. Üretim ekibinin diğer üyelerinin ihtiyaçlarına cevap vermek. Çoğu film bestecisi, notlarının yalnızca filmin yönetmeninden geldiği konusunda ısrar edecektir, ancak bazı durumlarda, diğer ekip üyeleri, özellikle yapımcılar, besteciye doğrudan notlar verebilir.

Orkestra Şefi   

Yönetmenin dışında bir bestecinin en önemli işbirlikçisi orkestratördür. Peki bir filmin müziklerini yapmak orkestra bestelemekten hangi anlamda farklıdır?

Orkestrasyon, bir müzik parçasının yabani otlarına karışır ve onu canlı sanatçılar tarafından gerçekleştirilmeye hazırlar. En iyi genel sesi yaratmaya yönelik bir kulakla, bir orkestra, müzikal kompozisyonu dijital sanatçıların aksine canlı bir senfoni orkestrası tarafından çalınabilir hale getirmeye odaklanır.

Besteci bir divisi yazmışsa — kemanların iki farklı parça çaldığı bir şey – orkestratör, müziğin nasıl bölüneceğini, sadece birinci ve ikinci kemanlar arasında mı yoksa daha sıra dışı bir düzenleme mi olacağını tam olarak belirleyecektir. Kayıt oturumlarında bir kişi tarafından gerçekleştirilmek yerine, oyuncular arasında karmaşık bir pirinç veya nefesli parçayı geçmek orkestratörlere kalmıştır.

Müzik Editörleri

Müzik editörleri, bir filmin ilk tespit seansından sonra nasıl düzenlendiğini takip eder, çünkü bir film tespit edildikten sonra gelişmeye devam etmesi muhtemeldir. Film çekimleri sırasında, bir müzik editörü besteciyi kesimin ipuçlarını nasıl etkilediği, kaç müzik sekansının değiştiği ve daha fazlası hakkında güncel tutar. Müzik editörü, besteciye orkestra notasında hesaba katılmamış yeni çekimlerin ve hatta sahnelerin eklendiğini bile bildirebilir. Müzik editörü, müziğin nasıl değiştiği konusunda orkestra şefi ile sürekli iletişim halinde kalacaktır.